W obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej, samorządy apelują o wsparcie rządowe. Wspólne działania w tej sprawie mogą znacząco wpłynąć na jakość życia mieszkańców.
- Samorządy w obliczu kryzysu energetycznego
- Skutki braku wsparcia dla jednostek samorządowych
- Apel o współpracę dla dobra społeczności
Samorządy w obliczu kryzysu energetycznego
W ostatnich dniach na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pojawił się istotny apel dotyczący zamrożenia cen energii elektrycznej na rok 2025. Samorządowcy podkreślają, że w czasach, gdy gminy, powiaty i województwa borykają się z poważnymi problemami finansowymi, konieczne jest objęcie ich mechanizmem osłonowym. W przeciwnym razie może to prowadzić do dalszych trudności w utrzymaniu podstawowych usług publicznych.
Skutki braku wsparcia dla jednostek samorządowych
W apelu, który został podpisany przez przedstawicieli Związku Miast Polskich, wskazano, że nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie rozwiązuje problemów, z jakimi borykają się lokalne władze. Konsekwencje braku wsparcia mogą być poważne: ograniczenie oświetlenia dróg, zmniejszenie transportu publicznego, a także wzrost opłat za usługi komunalne. Samorządowcy podkreślają, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo.
Apel o współpracę dla dobra społeczności
W obliczu nadchodzących wyzwań, samorządowcy zwracają się do rządu z prośbą o rewizję dotychczasowych decyzji. Jak zaznaczają, kluczowe jest, aby zarówno strona rządowa, jak i samorządowa współpracowały w celu zapewnienia mieszkańcom dostępu do energii elektrycznej po przystępnych cenach. "Apelujemy więc do strony rządowej o wycofanie się ze złego pomysłu pozbawienia samorządów ochrony przed wzrostem cen energii elektrycznej" – dodają przedstawiciele ZMP. Wspólne działania mogą zapobiec obniżeniu jakości usług publicznych, co jest priorytetem dla wszystkich zaangażowanych stron.
Według informacji z: Urząd Miasta Sosnowiec