Czym się kierować wybierając pompę ciepła c.w.u.?

Pompy ciepła c.w.u. to zaawansowane technologicznie urządzenia, stosowane do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń oraz produkcji ciepłej wody. Co ważne, sprawdzają się nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale też komercyjnym. Jak wybrać odpowiednią pompę? Przeczytaj poniższy poradnik.

Pompa ciepła c.w.u. - zastosowanie

W sytuacji, w której ceny paliw drożeją oraz są niestabilne, a rachunki za energię z elektrociepłowni są coraz wyższe, warto poszukać alternatywnych metod ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Jednym z rozwiązań, które cieszą się rosnącą popularnością, są powietrzne pompy ciepła.

Dlaczego pompy ciepła c.w.u. to dobry wybór? Ich zalety to m.in. niezawodność i wysoki poziom technologiczny. Nie bez znaczenia jest też wymiar ekologiczny oraz brak konieczności posiadania kotłowni. Jest to możliwe dzięki ich konstrukcji: pompa pobiera ciepło z powietrza, a następnie przekazuje je wodzie użytkowej. Główne elementy budowy urządzeń tego typu to zazwyczaj sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik.

Zastosowanie pomp ciepła c.w.u. jest bardzo szerokie. To dobry wybór w przypadku budynków komercyjnych i mieszkalnych. Kiedy można się na nie zdecydować? Zarówno w momencie ich budowy, jak i podczas wymiany istniejących systemów grzewczych.

Pompa ciepła c.w.u. - najważniejsze parametry

Wybór odpowiedniej pompy ciepła determinuje jej użyteczność oraz efektywne działanie. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Jednym z najważniejszych parametrów jest moc urządzenia. Jeśli pompa ma służyć w miejscu komercyjnym (jak np. szpital, galeria handlowa lub hala magazynowa), jej moc musi być odpowiednio wysoka. Dobrym przykładem jest pompa Aqua Thermal Super dedykowana właśnie komercyjnym realizacjom. Urządzenia o dużej mocy (65 - 140 kW) można łączyć ze sobą kaskadowo, przez co ich wspólna moc wynosi nawet 2 MW.

Inną, istotną kwestią jest typ urządzenia: monoblok lub split. Pierwsze z wymienionych to pojedyncze, zintegrowane jednostki, gotowe do podłączenia do instalacji grzewczej, jak np. Impact Mono. Urządzenia drugiego typu, jak Impact Split są zbudowane z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a ich montaż może być wykonany wyłącznie przez instalatorów z uprawnieniami F-gaz.

Na początkowym etapie wyboru urządzenia, trzeba również zdecydować o tym, czy lepszy będzie model z zasobnikiem, czy bez. W przypadku, kiedy w budynku jest już zasobnik c.w.u., można zastosować sam moduł pompy ciepła oraz podłączyć go do istniejącego systemu grzewczego. W innej sytuacji należy zastosować pompę z zasobnikiem. Jeśli chcesz przy tym zaoszczędzić miejsce, znakomitym wyborem będzie pompa Impact All-In-One, w której zintegrowany zasobnik znajduje się bezpośrednio pod komponentami hydraulicznymi.

Pompa ciepła c.w.u. - ważne cechy

Wybierając pompę do ciepłej wody użytkowej, warto zwrócić uwagę także na rozwiązania technologiczne, które wpływają na jej niezawodność. Np. pompy z serii Impact charakteryzują się wysokim współczynnikiem wydajności COP, a obieg termodynamiczny pracuje w nich przy szerokim zakresie temperatur (-25⁰C w trybie przygotowania CWU).

W przypadku pompy komercyjnej Aqua Thermal Super warto z kolei podkreślić:

  • inteligentny rozkład pracy,
  • dostępność różnych trybów cichej pracy (m.in. tryb supercichy: -8 dB),
  • wysoką efektywność dzięki technologii DC Inwerter,
  • szeroki zakres działania dzięki technologii EVI (bezpośredni wtrysk pary),
  • grupowe zarządzanie przez komunikację BMS,
  • zintegrowany moduł hydrauliczny.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanego czynnika chłodniczego. Zarówno w pompach Aqua Thermal Super, jak i z serii Impact, zamiast czynnika R410A użyto czynnika R32. Charakteryzuje się on wyższym współczynnikiem przenikania ciepła oraz ma o 70 proc. mniejszy wpływ na efekt cieplarniany. Instalacja potrzebuje też jego mniejszej ilości (w porównaniu do R410A).

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła c.w.u.?

Pompy ciepła c.w.u. to kompleksowe rozwiązania, które są jednocześnie poważną inwestycją. Ich największym atutem są starannie wyselekcjonowane komponenty, zapewniające długą żywotność i skuteczne działanie. Decydując się na rozwiązania od Aircon masz pewność ich wieloletniej, bezawaryjnej pracy. Oferowane przez naszą firmę pompy ciepła marki MDV posiadają odpowiednie certyfikaty, które świadczą o najwyższej jakości produktu (m.in. Eurovent, Keymark, MCS i CE). Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami i skorzystaj ze wsparcia specjalistów.