Dzielnicowi z komisariatu III, przewodnicy psów służbowych oraz profilaktycy z sosnowieckiej komendy przeprowadzili na Górce Środulskiej działania w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem policjantów było promowanie wśród narciarzy i snowboardzistów odpowiedzialnych postaw, a także poszerzanie ich wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach.

W sobotę dzielnicowi z komisariatu III wspólnie z mundurowymi z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu oraz przewodnikami psów służbowych wzięli udział w kampanii pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Działania były podejmowane na stoku narciarskim znajdującym się w Parku Środula. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach narciarskich, w tym upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Bezpośrednimi adresatami działań są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Mundurowi przypominali o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu, elementarnych zasadach i przepisach obowiązujących na stoku oraz przekazywali tematyczne kolorowanki, ulotki i informatory.

Przypominamy!
Międzynarodowy Dekalog Federacji Narciarskiej powstał, by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku.

  1.  Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.
  2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością: każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
  3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.
  4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.
  5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
  6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.
  7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
  8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
  9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.
  10. Obowiązek ujawnienia tożsamości: każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów na stoku narciarskim.
  • Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta z psem służbowym na stoku narciarskim.
  • Zdjęcie przedstawia umundurowanych policjantów na stoku narciarskim.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta na stoku narciarskim wręczającego kobiecie odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta na stoku narciarskim rozmawiającego z narciarzami.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta oraz ratownika medycznego na stoku narciarskim.
  • Zdjęcie przedstawia dziewczynkę w różowej kurtce na stoku.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów na stoku narciarskim oraz dzieci.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów na stoku narciarskim wręczających dzieciom odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia umundurowanych policjantów na stoku narciarskim wręczających elementy odblaskowe narciarzom.
  • Zdjęcie przedstawia ulotki "Śnieżny dekalog".
  • Zdjęcie przedstawia dwóch, umundurowanych policjantów na stoku narciarskim z elementami odblaskowymi.