Opracowując instalację fotowoltaiki dla firm w 2022 trzeba być przygotowanym na to, że zasady rozliczania będą inne, niż do tej pory. System net billing ma za zadanie usprawnić transfer zaoszczędzonej energii na rzecz regulacji konsumenckich rachunków. Nie da się ukryć także, że to niezwykle korzystne rozwiązanie dla budżetu państwa. Jak w bieżącym roku będzie wyglądało rozliczanie fotowoltaiki dla firm? O zdanie zapytaliśmy ekspertów z Brewa (fotowoltaika Wrocław).
Fotowoltaika dla firm 2022 – jak będzie wyglądał proces rozliczeniowy?
System net billing ma być wprowadzany w trzech częściach:
- 1 kwietnia – 30 czerwca, przyjęto zasadę, że nowi klienci decydujący się na panele słoneczne w firmie będą mogli rozliczać się w oparciu o zasady z lat ubiegłych
- 30 czerwca – 1 lipca – wszyscy, których interesuje fotowoltaika dla firm, będą automatycznie rozliczani przez net billing, zasoby energetyczne, które do końca czerwca będą wprowadzone do obiegu, ale bez pobierania, znajdą się w specjalnym depozycie, w całym tym okresie cena za energię w sieci zostanie określona w oparciu o średnią miesięczną ceny TGE
- 1 lipca 2024 roku – od tego momentu cena za energię wprowadzoną do sieci będzie opierać się na średniej godzinowej cenie detalicznej z TGE, Ministerstwo Energetyki wyraża nadzieję, iż zmiany wprowadzane etapami pozwolą wszystkim przedsiębiorcom odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji.
Fotowoltaika dla firm – kreatywne zaaranżowanie w rolnictwie i nie tylko
Panele fotowoltaiczne dla firm o profilu rolnym to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, które nie jest zbytnio używana na co dzień, a mogłaby być. Na umieszczenie paneli modułowych wykorzystać można zarówno powierzchnie dachowe jak i te na gruncie. Zyskać więc można zarówno spory zasób energii, korzystając przy tym z części przedsiębiorstwa czy gospodarstwa, która do tej pory nie była uznawana za rentowną.
Fotowoltaika dla firm – jak wybierać rozsądnie?
Nie można również w tym momencie nie wspomnieć o dotacjach na fotowoltaikę dla firm. Uzyskać je można poprzez złożenie właściwego wniosku do Ministerstwa Energetyki, wiele urzędów oferuje także przeróżne dopłaty, a prywatni dostawcy i operatorzy proponują nawet leasing fotowoltaiki dla firm. Każda z tych opcji jest dobra, ale zanim wybierzemy właściwe dla naszych potrzeb rozwiązanie, rozważmy, jak duże zasoby będą nam potrzebne. Jeśli naprawdę prowadzimy spory biznes, kupno oraz zainstalowanie paneli słonecznych w firmie od podstaw i dożywotnio będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli planujemy z oszczędności energetycznych korzystać tymczasowo lub jeśli w obecnej sytuacji nasza pozycja zawodowa jest niepewna – wtedy dla większego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na leasing.
Fotowoltaika dla firm – dofinansowania
Przedsiębiorcy i rolnicy decydujacy się na instalowanie paneli słonecznych mogą liczyć na dofinansowania do fotowoltaiki dla firm. Mają one postać odliczenia od podatku nawet 25% kosztów poniesionych z tytułu modernizacji fotowoltaicznej. Można również odliczyć podatek VAT, jeśli jesteśmy jego płatnikami. Obecnie najbardziej popularnym dofinansowaniem do fotowoltaiki dla firm jest program Agroenergia. Trzeba spełniać określone warunki. Wysokość dotacji zależy od mocy przeprowadzanej inwestycji.