Znani muzycy ze Śląska, czy wiedziałeś, skąd pochodzą?

Każdy muzyk zawdzięcza swoją popularność chwytliwym kawałkom, których tekst wpada w ucho i pozostaje w pamięci. Jednak niewiele osób, patrząc na sukces znanego artysty, zastanawia się, skąd on pochodzi i jakie były początki jego kariery. Poznaj kilku wybitnych muzyków, których korzenie sięgają Śląska.

Lider zespołu Łzy Adam Konkol z Rydułtów

Adam Konkol przez lata swojej działalności zdążył wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na polskiej scenie muzycznej jako jeden z najbardziej znanych autorów tekstów i kompozytorów piosenek. Muzyk urodził się w Rydułtowach — niewielkiej miejscowości położonej w województwie śląskim niedaleko Rybnika. Już jako siedemnastoletni chłopak wykazywał ogromne zamiłowanie do muzyki i wiązał z nią swoją przyszłość. Początkowo próbował swoich sił na perkusji, ćwicząc w salce domu parafialnego jednej z parafii w Pszowie. Z czasem do wspólnego grania zaprosił swoich kolegów, odkrywając w sobie wielką pasję do gitary, która do dziś jest jego wierną towarzyszką podczas koncertów. Tak zrodził się pomysł na wspólne podbicie sceny muzycznej. Jesienią 1996 roku w Pszowie Adam Konkol wraz z Arkadiuszem Dzierżawą, Dawidem Krzykałą i Sławomirem Mocarskim założyli zespół Łzy. Wkrótce do grupy jako wokalistka dołączyła też Anna Wyszkoni. O licznych sukcesach Adama Konkola i twórczości zespołu Łzy możesz przeczytać na www.lzyofficial.pl, gdzie szerzej została przedstawiona ich historia wspinania się na szczyty listy przebojów.

Poeta i autor tekstów piosenek Jacek Cygan z Sosnowca

Jacek Cygan to jeden z najznamienitszych polskich autorów piosenek, prozaik, poeta i organizator festiwali muzycznych. Urodził się i wychował w Sosnowcu, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum. Swoje pierwsze piosenki zaczął tworzyć już na studiach, a po ich ukończeniu razem z Jerzym Filarem założył zespół Nasza Basia Kochana, który zasłynął z poezji śpiewanej i zajął I miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1976 roku. Dwa lata później Jacek Cygan został uhonorowany nagrodą Programu III Polskiego Radia za utwór napisany z Elżbietą Adamiak pt. Rozmowa. Przez lata swojej działalności współpracował z wieloma znanymi artystami z rozrywkowej sceny muzycznej — wśród nich znajdują się m.in. Krzysztof Krawczyk, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz i Edyta Geppert. Do najpopularniejszych piosenek napisanych przez Jacka Cygana należą Jaka róża, taki cierń, Wypijmy za błędy, Ten sam klucz, Mrok, Diamentowy kolczyk i Wszystko ma swój czas.

Założyciel zespołu Feel Piotr Kupicha z Katowic

W gronie muzyków związanych ze Śląskiem znajduje się także Piotr Kupicha, wokalista, gitarzysta i lider zespołu Feel. Piosenkarz jest mocno związany z Katowicami, gdzie urodził się i ukończył edukację. Na początku lat 2000. był związany z zespołem Sami, z którym zajął I miejsce na festiwalu w Opolu w konkursie premier. Został również nagrodzony Superjedynką za debiut roku. W 2005 roku założył zespół Feel, którego najpopularniejsze single to m.in. A gdy jest już ciemno, Pokaż na co Cię stać, Jak anioła głos czy też No kochaj mnie.

Muzycy ze Śląska to wspaniali artyści, którzy zawdzięczają swój sukces ciężkiej pracy i poruszającym utworom wpadającym w ucho. Adam Konkol, Jacek Cygan i Piotr Kupicha posiadają wiernych fanów nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale również na terenie całej Polski.