Dmuchawa do liści – kiedy warto wybrać to urządzenie?

Dmuchawa do liści to nowoczesne urządzenie, które zastępuje tradycyjne grabie, ułatwiając jesienne prace w ogrodzie. Dzięki dmuchawie do liści sprzątanie liści i patyków jest szybkie, dokładne i bezwysiłkowe. Część modeli nadaje się także do usuwania nagromadzonego zimą śniegu. Przeczytaj o tym, czym charakteryzuje się dmuchawa do liści, kiedy warto z niej skorzystać, a także, na jaki model się zdecydować.

Dmuchawa do liści – co to za urządzenie?

Dmuchawa do liści w bardzo krótkim czasie pozwala pozbyć się spadających liści z podjazdów, trawników czy ogrodu. Ponadto, w sezonie letnim można użyć jej również do usuwania skoszonej trawy z trudno dostępnych miejsc, przyciętych gałązek żywopłotu czy nawet ziemi i drobnych kamyków ogrodowych z alejek lub chodników. Jednak dmuchawa do liści, jak wskazuje jej nazwa, najbardziej niezastąpiona okazuje się przy usuwaniu liści i innych śmieci z trudniej dostępnych miejsc.

Jak działa dmuchawa do liści? W trakcie pracy wytwarza ona bardzo silny strumień powietrza, który sprawnie radzi sobie z suchymi liśćmi, resztkami trawy, suchymi kwiatami, patykami, szyszkami, żołędziami i innymi zalegającymi odpadami organicznymi. Dzięki niej można z łatwością usunąć również kawałki folii czy papieru, które zaśmiecają przydomowe przestrzenie.

Jak korzystać z dmuchawy? Na początku planując swoją pracę wybierz odpowiednie miejsce, aby zebrać liście. Rozpocznij swoje działania od oczyszczania żywopłotów i budynków, a następnie usuwaj zanieczyszczenia od zewnątrz i do wewnątrz w kierunku wybranego punktu zbioru, wykonując ruch w bok i zygzaki w miarę zbliżania się do środka. W przypadku gdy zbierasz liście znajdujące się przed Tobą na wąskim obszarze, poruszaj rurą dmuchawy przed sobą, wykonują ruchy o kształcie litery U. W ten sposób liście są wydmuchiwane na środek tego miejsca.

Zalety dmuchaw do liści

Zastanawiasz się, jakie są zalety dmuchawy do liści? Przede wszystkim znacznie ułatwia ona porządki całego ogrodu i skraca czas, który musisz na nie poświęcić. Ponadto obsługa tego urządzenia nie wymaga tyle wysiłku, co tradycyjne grabienie, które szczególnie trudne jest na nierównym terenie. Wystarczy tylko skierować dyszę w stronę śmieci i przemieścić je w jedno miejsce. Następnie należy je zebrać i wyrzucić do kosza lub kompostownika.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że porządki z zastosowaniem dmuchawy są dokładniejsze, ponieważ używając grabi ciężko jest usunąć odpasy niewielkich rozmiarów, a silny i odpowiednio skoncentrowany strumień powietrza zmiata wszystko, łącznie z piaskiem, kamykami i żwirem. 

Istnieje również alternatywa dla dmuchaw, jaką są odkurzacze do liści. To, jaki odkurzacz do zbierania liści wybrać i czym kierować się przy wyborze może ułatwić poznanie jego zasady działania. Działa on na zasadzie zasysania powietrza, pochłaniając tym samym wszelkie zanieczyszczenia do worka umieszczonego wewnątrz zbiornika odkurzacza.

Akumulatorowa dmuchawa do liści

Akumulatorowa dmuchawa do liści to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko cechuje się dużą możliwością przemieszczania, ale także jest przyjazne środowisku i nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Pamiętaj jednak, żeby zdecydować się na model, który posiada długi czas pracy na jednym ładowaniu. Warto również dokupić zapasowy akumulator, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy dmuchawa rozładuje się w trakcie pracy. Warto zwrócić uwagę również na to, czy do dmuchawy nadaje się uniwersalna bateria, która może zostać użyta również w innych narzędziach ogrodowych danego producenta.

Najważniejszą zaletą tego rodzaju dmuchaw do liści jest brak przewodu czy wytwarzania zanieczyszczających środowisko spalin, ponadto prędkość nadmuchu przekracza 200 km/h, co pozwala szybko i efektywnie oczyścić ogród z liści, skoszonej trawy czy przyciętych roślin. Warto zwrócić uwagę także na wyświetlacz LCD zintegrowany z baterią, który pokazuje na bieżąco status jej naładowania i przewidywany czas pracy.

Jakie zalety akumulatorowych dmuchaw Kärcher wyróżniają je na tle konkurencyjnych urządzeń? Istotna jest możliwość redukcji mocy, która pozwala na wydłużenie czasu pracy baterii. Opcja ta szczególnie przydatna jest przy usuwaniu suchych liści czy innych lekkich zanieczyszczeń. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń sprawdzi się natomiast płaska dysza ze zintegrowanym skrobakiem, która umożliwia ich odrywanie od powierzchni. Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę również na jego wagę, a także wyważenie, które zapewnia łatwą, nawet wielogodzinną, pracę.

Wybierając dmuchawę do liści należy zwrócić uwagę na takie parametry jak waga urządzenia, jego moc i wydajność, sprawdzonego producenta oferującego długą gwarancję na dane urządzenie, a także liczbę decybeli, ponieważ w niektórych rejonach mogą istnieć przepisy i ograniczenia dotyczące hałasu lub nawet zakaz używania dmuchawy do liści. Pamiętaj, że urządzenie to sprawdzi się nie tylko na równym i wypielęgnowanym terenie wokół domu, niezależnie od pory roku, ale także na nierównych działkach, na których usunięcie drobnych zanieczyszczeń takich jak żołędzie czy suche liście może nie być do końca możliwe za pomocą tradycyjnych grabi.