Rubik’s Mini Cube, bo tak fachowo nazywa się najmniejsza, logiczna łamigłówka przestrzenna od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pod względem popularności ustępuje tylko Kostce Rubika o formacie 3x3, która nieprzerwanie od 1980 roku, czyli od chwili, kiedy trafiła do Polski, jest najchętniej wybieraną konwencją przez speedcuberów.
Liczba kombinacji Kostki Rubika liczona jest w trylionach. O Kostce Rubika 2x2 mówi się, że jest prosta do ułożenia i choć standardowo korzysta się w tym celu z algorytmów, my postaramy się użyć prostszego języka dla przedstawienia potencjału Pocket Cube.
Polskim rekordzistą w ułożeniu kostki o wymiarach 2x2x2 jest Maciej Czapiewski, któremu uporządkowanie wszystkich kwadracików podczas zawodów Grudziądz Open, zajęło… 0,49 sekundy!
Niech Was nie zmyli mały rozmiar tej kostki. Kluczem do jej prawidłowego rozwiązania jest ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie.
Zasadnicze elementy Kostki Rubika
Na pierwszy rzut oka wszystkie Kostki Rubika wydają się być do siebie podobne. Jak się okazuje, mogą się one różnić od siebie nie tylko kształtem (np. trójkątna Kostka Rubika, Pyraminx), ale także ilością ścian, czy krawędzi. Zasadniczo jednak może użyć tych samych nazw, dla określenia poszczególnych elementów budowy kostek.
Kostka Rubika 2x2 - elementy
Przyglądając się bliżej Kostce Rubika 2x2, można zauważyć, że brak jej centrum, czyli jednokolorowego, środkowego kwadratu. To właśnie centra w przypadku innych modeli kostki pozwalają na ułożenie krzyża (np. w metodzie LBL). Z jakich elementów zatem składa się najmniejsza z Kostek Rubika? Możemy wyróżnić takie części, jak:
- ściany:
- lewa,
- prawa,
- górna,
- dolna,
- tylna,
- przednia,
- narożniki (rogi), czyli kwadrat o trzech kolorach.
Jakich elementów brakuje Kostce Rubika 2x2? Zasadniczo składa się z dwóch elementów, brakuje więc jej kolejnych dwóch, do których należą:
- centra, czyli jednokolorowe środki,
- dwukolorowe krawędzie.
Najpopularniejsze metody układania Pocket Cube
Pomimo swoich skromnych rozmiarów i braku niektórych elementów budowy, w przypadku kostki 2x2 można wskazać kilka najważniejszych technik jej układania, do których należą:
- LBL (Layer By Layer),
- Fridrich (uproszczony lub pełna),
- Ortega (ulepszona wersja Fridrich),
- SOAP (Separate, Orient All, Permute),
- SS (metoda Michela Stern'a i Timothiego Sun'a),
- CLL,
- EG-1,
- Guimond,
- OFOTA (ulepszona wersja Guimond),
- VOP/LFC.
Każda z metod charakteryzuje się innym zakresem ruchów, ale warto spróbować każdej!