Konstrukcje fotowoltaiczne – jak działają i jakie są ich zalety?

Konstrukcje fotowoltaiczne, chociaż coraz popularniejsze w Polsce, dla wielu nadal pozostają tajemnicą. Niejedna osoba rezygnuje z ich kupna, bo nie do końca wie, w jaki sposób działają. Wszelkie wątpliwości rozwieje zapoznanie się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Najpopularniejsze konstrukcje fotowoltaiczne – panele

Konstrukcje fotowoltaiczne a na nich panele fotowoltaiczne to rodzaj paneli słonecznych, które są przeznaczone do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Ich głównym elementem są ogniwa fotowoltaiczne, które generują prąd w momencie, w którym pada na nie strumień fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych pochodzący ze słońca.

Energia generowana przez ogniwa fotowoltaiczne może być wykorzystywana do zasilania domów i firm, a także innych urządzeń elektrycznych, np. pojazdów lub pomp.

W ostatnich latach wydajność paneli fotowoltaicznych uległa znacznej poprawie. Dzięki temu stały się coraz bardziej popularne wśród właścicieli nieruchomości, którzy poszukują niezawodnego źródła energii odnawialnej.

Dwiema największymi zaletami paneli fotowoltaicznych są: przyjazność dla środowiska i portfela. Panele pomagają w rozłożeniu i zmniejszeniu kosztów energii w czasie. Z punktu widzenia użytkownika szczególnie kuszą korzyści finansowe – rząd często oferuje zachęty do instalowania konstrukcji fotowoltaicznych w postaci dofinansowania.

Jak działają konstrukcje fotowoltaiczne?

Przekształcanie energii świetlnej ze słońca w energię elektryczną – jak to możliwe? Proces ten działa poprzez pochłanianie fotonów światła z promieni słonecznych i przekształcanie ich w elektrony prądu stałego (DC).

Struktury fotowoltaiczne składają się z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem, które działają jako element fotoelektryczny. Kiedy światło jest przez nie absorbowane, powoduje to ruch elektronów, tym samym tworząc prąd elektryczny. Ten z kolei jest prowadzony przez obwód, który przekształca go w energię prądu zmiennego (AC), czyli tego, który może być wykorzystywany w domach i innych budynkach.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Dwie główne zalety to oszczędność środowiska i oszczędność budżetu domowego. Fotowoltaika jest w stanie zminimalizować zużycie paliw kopalnianych, a tym samym ograniczyć ilość CO2 wydobywającego się do atmosfery. Użytkownicy cenią sobie jednak ją głównie za to, że potrafi ograniczyć koszty rachunków nawet do 50% (wraz z innymi rozwiązaniami energooszczędnymi).

Po co płacić za prąd, jeżeli można czerpać go z nieba za darmo? Wystarczy tylko zainwestować w fotowoltaikę!