Kostka brukowa jest idealnym materiałem na podjazdy. Pamiętaj jednak, że czynniki atmosferyczne mocno osłabiają bruk. Zaczynają pokrywać go zanieczyszczenia, co nie wygląda estetycznie. Jak zatem szybko i skutecznie wyczyścić podjazd? Mamy sprawdzone sposoby!

Jak szybko i skutecznie wyczyścić podjazd wyłożony kostką brukową?

Dlaczego podjazd wyłożony kostką brukową często się brudzi?

Podjazd brudzi się, ponieważ często go użytkujesz. Nie bez znaczenia jest także to, czy Twoja kostka była fabrycznie zaimpregnowana. Nawet impregnowany bruk po jakimś czasie wymaga solidnego odświeżenia. Na podjazdach często widać:

  • plamy z oleju silnikowego,
  • trawę i chwasty wyrastające spomiędzy płytek kostki brukowej,
  • pył, kurz, piasek, które przywiał wiatr,
  • plamy z tynku, farby i zaprawy.

Jak wyczyścić podjazd?

Myślisz, że szybko wyczyścisz kostkę brukową domowymi sposobami? Detergent i woda to nie wszystko! Owszem, podczas usuwania mniejszych zabrudzeń mogą Ci się przydać, jednak plam po oleju, przebarwień i mchu tak szybko się nie pozbędziesz.

Pierwszy etap czyszczenie podjazdu to jego dokładne zamiatanie. Dzięki niemu zlikwidujesz liście, drobiny piasku i rośliny, które zalegają na bruku.

Kiedy już uporasz się z suchą roślinnością i innymi pozostałościami na kostce brukowej, pora przejść do bardziej precyzyjnych metod czyszczenia.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Mech na Twoim podjeździe nie wygląda estetycznie. To, co sprawdza się w starych filmach, niekoniecznie dobrze zaprezentuje się na Twojej posesji. Pamiętaj także o tym, że mokry mech jest śliski, więc łatwo się na nim poślizgnąć, idąc lub jadąc na rowerze. Nie pozwól także, aby inni ludzie, przechodzący obok posadzili Cię o niedbalstwo.

Przede wszystkim solidnie przyłóż się do wyrywania chwastów i usuwania mchu. Jeśli zdecydujesz się na pracę ręczną, niechcianą roślinność wyrywaj razem z korzeniami. W przeciwnym razie chwasty szybko odrosną. W razie, kiedy to konieczne (mech i chwasty są wyjątkowo oporne) użyj specjalistycznych preparatów chemicznych. Wysuszą one roślinność, którą i tak potem zmieciesz spomiędzy kostek. W przypadku wyskrobywania mchu pomocna jest druciana szczotka. Wystarczy, że wyszorujesz nią szczeliny pomiędzy kostkami. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić bruku, ponieważ w mikrouszkodzenia może wnikać wilgoć, a co za tym idzie, kostka może stać się słabsza — podatna na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia.

Plamy z oleju na podjeździe — to nie koniec świata!

Plamy z oleju (grillowanego mięsa, oleju silnikowego) szpecą podjazd. Jednak kiedy już się pojawią, nie załamuj rąk, tylko działaj. W przypadku plam z oleju liczy się czas Twojej reakcji. Od razu użyj wody i detergentu (może to być płyn do mycia naczyń). Pomocna jest również myjka ciśnieniowa. Plamę możesz posypać również piaskiem i poczekać, aż wchłonie on tłuszcz. Potem sięgnij po myjkę ciśnieniową i wodę z płynem.

Jak pozbyć się plam z cementu i farby ze swojego podjazdu?

W wyniku przeprowadzonych prac budowlanych na podjeździe mogą pojawić się ślady z farby i cementu. Kiedy tylko zauważysz plamę, natychmiast się jej pozbądź. Zdrap resztki farby i cementu, a potem umyj powierzchnię myjką ciśnieniową. Jeśli Twoje działania okażą się nieskuteczne, użyj preparatu z kwasem nieorganicznym i wyszoruj nim zabrudzenie. Na koniec jeszcze raz wykorzystaj myjkę ciśnieniową.

Profesjonalna ekipa fachowców nie tylko umyje Twój podjazd, ale także zaimpregnuje bruk. Twoja kostka brukowa odzyska dawny estetyczny wygląd i zyska ochronę przed czynnikami zewnętrznymi — promieniowaniem UV, mrozem i śniegiem.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-podjazdow-z-kostki-brukowej