Wszelkie badania laboratoryjne dotyczące pacjenta mogą wymagać wykonania wkłucia, które pozwoli na pobranie odpowiedniej próbki badawczej na przykład z krwi. W tym celu wykorzystywane są na przykład nakłuwacze jednorazowe. Czym one dokładnie są, jak działają i jakie wybrać dla jak największego komfortu pacjenta?
-
Czym są nakłuwacze jednorazowe?
Pobór krwi wymaga wykonania wkłucia, by przebić się między innymi przez skórę doprowadzając do przerwania ciągłości tkanek. Takie działanie mogłoby jednak sprawić, że do ciała pacjenta dostały by się niepożądane bakterie, czy też wirusy. Dlatego wykorzystywane są nakłuwacze jednorazowe, które jak sama nazwa wskazuje można wykorzystać tylko jednokrotnie, a następnie są one utylizowane w sposób niezagrażający bezpieczeństwu.
Dobrze wykonane nakłuwacze jednorazowe są więc potrzebne do wykonywania bezpiecznych pobrań próbek krwi, dzięki którym można wykonać wymagane badania na pacjencie. Nakłuwacze jednorazowe są więc przydatne na przykład przy standardowych pobraniach krwi, pomiarach poziomu glukozy bądź cholesterolu, badaniach gazometrycznych, badaniach krzepliwości krwi, a niektóre są nawet przystosowane do wykonywania badań przesiewowych na obecność wirusa HIV oraz HBO.
-
Nakłuwacze jednorazowe – bezpieczeństwo to podstawa
Najważniejsze podczas jakiegokolwiek obcowania z pacjentem jest jego pełne bezpieczeństwo. Pomagają w tym właśnie nakłuwacze jednorazowe, które pozwalają na w pełni bezpieczne pobranie próbki krwi. Jest to możliwe dzięki temu, że są one szczelnie zamknięte i otwiera się je dopiero tuż przed pobraniem. Następnie są również utylizowane odpowiedni sposób, gdyż nakłuwacz po pobraniu krwi powinien być traktowany jako potencjalne zagrożenie.
-
Jaka jest zaleta nakłuwacza jednorazowego?
Ogromną zaletą nakłuwacza jednorazowego jest fakt, iż znacząco ułatwia pobranie próbki krwi od pacjenta. Jest to możliwe dzięki temu, że posiada on pokryte silikonem ostrze, które jest odpowiednio ostre, dzięki czemu w bardzo prosty sposób można wykonać szybkie i co najważniejsze precyzyjne ukłucie.
Dzięki temu, że nakłuwacz jednorazowy posiada ostrze schowane w silikonowej osłonie ułatwia to również pracę na przykład z dziećmi, które nierzadko bardzo boją się igieł i sam ich widok potrafi sprawić, że pobranie próbki będzie niemożliwe, gdyż będą zbyt zestresowane. Tymczasem w nakłuwaczu jednorazowym igła nie będzie widoczna podczas pobierania próbki, co potrafi zadziałać uspokajająco na dziecko, czy też dorosłego pacjenta, który po prostu nie przepada za widokiem igły.
-
Jak wybrać dobre nakłuwacze jednorazowe?
Podstawa to oczywiście by posiadały one wyżej wymienione zalety. Dlatego najlepiej sprawdzą się wysoko oceniane nakłuwacze, które są wyposażone w ostre ostrze pozwalające na wykonanie odpowiedniego wkłucia, a ponadto nie spowoduje stresu u pacjenta, od którego pobierana jest próbka. Przy wyborze nakłuwaczy warto też zwrócić uwagę na to, by wyposażyć się w takie pozwalające na wkłucie nawet przy pobraniu większej próbki, bądź u osób z twardą skórą.