Problemy skórne u niemowląt mogą wzbudzać wiele niepokoju wśród rodziców. Wiele ze zmian na skórze dziecka jest jednak niegroźna. Warto wiedzieć, że skóra noworodka znacząco różni się od skóry dorosłych - dopiero się rozwija i kształtuje. Nie należy jednak bagatelizować każdego problemu. O jakich problemach skórnych niemowląt powinien wiedzieć każdy rodzic?
Trądzik niemowlęcy - przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Trądzik niemowlęcy jest niezwykle częstym problemem dermatologicznym. Pojawia się na twarzy dziecka tuż po porodzie i obejmuje najczęściej rejony czoła i brody. Trądzik noworodkowy ma postać białych zaskórników - rzadziej czerwonych krostek i grudek. Choć przypadłość ta dotyczy około co 5 dziecka, przyczyna nie jest do końca znana. Zmian trądzikowych najczęściej nie trzeba leczyć - znikają samoistnie. W niektórych przypadkach może okazać się jednak konieczna wizyta u lekarza. Dotyczy to sytuacji, kiedy zmiany skórne zaostrzyły się lub pojawiły się w dużym odstępie czasu od porodu.
Trądzik niemowlęcy można pomylić ze skazą białkową. O tym, jak odróżnić te dwie dolegliwości dowiesz się, odwiedzając stronę: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/tradzik-niemowlecy-a-skaza-bialkowa-jak-je-odroznic/.
Potówki u niemowlaka - przyczyny i leczenie
Niedojrzałość skóry noworodka przyczynia się do powstawania wielu innych problemów. Jednym z nich są potówki u niemowlaka. Ich pojawienie się wynika z reakcji młodego organizmu na przegrzanie. Skóra niemowlaka może mieć bowiem trudności w prawidłowym wydzielaniu potu. Potówki pojawiają się najczęściej na tułowiu, twarzy bądź w okolicy zgięć.
Wyglądem przypominają niewielkie pęcherzyki o cienkich ścianach. Kiedy na skórze naszego dziecka pojawiają się potówki, warto ograniczyć natłuszczanie skóry niemowlaka. Może to bowiem spowodować, że gruczoły potowe zostaną jeszcze bardziej zatkane. Zakładanie przewiewnej odzieży, odpowiednia temperatura otoczenia i częste kąpiele z wykorzystaniem delikatnych preparatów powinny wystarczyć, by z nimi wygrać. Kiedy jednak potówki przybierają na sile - stają się czerwone, gromadzi się w nich ropa lub swędzą - należy niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem.
Prosaki - czym są i jak sobie z nimi radzić?
Trądzik niemowlęcy może być również mylony przez rodziców z prosakami. Są one białymi lub żółtymi grudkami pojawiającymi się w obrębie brody, nosa i czoła. Nie wymagają leczenie, pod warunkiem że wraz z upływem ok. 2 miesięcy znikną. Prosaki powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscu ujść mieszków włosowych.
Większość problemów skórnych niemowlaków nie jest groźna. Warto jednak zasięgnąć opinii dermatologa lub pediatry, by mieć pewność, że nasze przypuszczenia co do konkretnych problemów są słuszne. Kontakt z lekarzem powinien być w szczególności niezbędny, kiedy problemy skórne szybko rosną, zmieniają się w rankę lub powodują ból przy dotykaniu. W przypadku problemów skórnych niemowląt zdecydowanie warto dmuchać na zimne i upewnić się, czy nie są niczym poważnym.