W domu jednorodzinnym agregat prądotwórczy służy jako alternatywne źródło zasilania. Urządzenie przyda się zawsze wtedy, gdy wystąpi nagła awaria prądu. Agregat prądotwórczy wykorzystasz również jako przenośne źródło energii elektrycznej lub podstawowe źródło prądu na przykład w domku letniskowym. Czym kierować się przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Jak wybrać agregat prądotwórczy, aby zasilić urządzenia w swoim domu?

Agregat prądotwórczy do domu — jedno- czy trójfazowy?

W domu jednorodzinnym lepiej sprawdzi się agregat prądotwórczy jednofazowy. Domowe sprzęty są zazwyczaj zasilane 230 V. Trójfazowe agregaty muszą być równomiernie obciążane we wszystkich fazach. Dopuszczalne odchylenie wynosi tu 30%. Jeśli jest większe, nadmiernie obciąży pozostałe pracujące fazy. A to prowadzi do uszkodzenia zarówno odbiorników, jak i agregatu. Jeśli w domu nie korzystasz z odbiorników trójfazowych, wybierz agregat jednofazowy.

Automatyczna regulacja poziomu napięcia, czyli funkcja przydatna w domu

Dobrze, kiedy agregat prądotwórczy posiada funkcję AVR, czyli automatycznej regulacji poziomu napięcia. Wahania napięcia sprzętu mogą uszkodzić domowe odbiorniki, a szczególnie wrażliwe urządzenia elektroniczne, takie jak zasilacze impulsowe, komputery, sterowniki przemysłowe, RTV i AGD.

Kiedy kupujesz agregat prądotwórczy, sprawdź, czy ma on wbudowany woltomierz. Po podłączeniu sprzętu do odbiornika napięcie powinno utrzymywać się na poziomie 210-230 V.

Oczywiście najlepiej, jeśli wybierzesz model z cyfrowym modułem regulacji AVR zintegrowanym z elektronicznym regulatorem obrotów silnika agregatu.

Inwertorowy agregat prądotwórczy — idealny wybór do domu

Agregaty inwertorowe generują dobre parametry napięcia, dlatego też w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Czym wyróżnia się ten sprzęt? Agregaty inwertorowe wyposażone są w przemiennik częstotliwości, który nazywa się inwerterem. Zamienia on napięcie o dużej częstotliwości z kilku faz na napięcie przemienne 230 V (pozbawione zakłóceń). Tego typu agregaty posłużą Ci do zasilania czułych na wahania napięć urządzeń elektronicznych. Agregaty inwertorowe mają nieco inną budowę niż ich tradycyjne odpowiedniki. Przede wszystkim są mniejsze i lżejsze, dlatego zabierzesz je ze sobą w teren. Czy agregaty prądotwórcze inwertorowe mają jakieś wady? Zalicza się do nich wysoką cenę i kosztowne naprawy (zwłaszcza w przypadku awarii układów odpowiedzialnych za napięcie).

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy do użytku domowego?

Moc agregatu prądotwórczego przeznaczonego do użytku domowego, jest uzależniona od mocy odbiorników i rodzaju obciążenia. Inaczej dobierzesz moc do obciążenia indukcyjnego, a inaczej do rezystancyjnego. Odbiorniki indukcyjne (przykładowo silniki elektryczne) pobierają dużo prądu podczas rozruchu. Zatem, aby zapewnić dostateczną ilość, prądu, moc agregatu powinna być większa. Odbiorniki rezystancyjne takie jak grzałki możesz obciążać do granicy mocy nominalnej agregatu.

Moc agregatu powinna być o 20% lub 30% większa od zasilanego odbiornika (lub sumy odbiorników). Za przykład niech posłuży wiertarka o mocy 600 W. Agregat prądotwórczy, który ją zasila, powinien mieć moc powyżej 780 W. W przypadku agregatów trójfazowych, ich moc musi być o 40% większa niż moc znamionowa odbiornika.

Oczywiście możesz zasilić kilka odbiorników, pod warunkiem, że ich moc nie przekroczy mocy nominalnej agregatu.

Agregat prądotwórczy, który wybierzesz do domu, powinien cicho pracować i być wyposażony w AVR. Na pewno warto pomyśleć o tym, aby sprzęt miał 20-30% zapasu mocy.

Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/agregaty-pradotworcze