Kursy i szkolenia BHP – jak wygląda ich przebieg?

Kursy BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, musi ukończyć każdy zatrudniony pracownik. Jak one przebiegają? Na czym polegają? Odpowiadamy!

Co oznacza BHP?

BHP to bezpieczeństwo i higiena pracy – normy prawne, których zadaniem jest ochrona pracowników przed zagrożeniami w miejscu pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia z tego zakresu i zapoznania z wytycznymi swoich podwładnych. Dzięki temu będą oni mogli minimalizować ryzyko wypadków przy pracy.

Pracodawca może przeprowadzać kursy i szkolenia BHP samodzielnie, wyznaczyć do tego pracownika służby BHP lub pracownika z odpowiednią wiedzą lub zatrudnić do tego celu firmę zewnętrzną czy też wykupić szkolenia online, na przykład na https://online-center.pl/.

Szkolenie BHP

Jak więc wygląda powyższe szkolenie? Otóż pierwszą kwestią, jaką należy zaznaczyć, jest fakt, że szkolenia mają dwa typy: szkolenie wstępne i okresowe. Pierwsze z nich jest obowiązkowe dla pracownika, który zaczyna zatrudnienie, drugie z kolei przeprowadzane jest u pracowników, aby odświeżyć ich wiedzę i ją zaktualizować. Ma to miejsce w różnych okresach, zależnych od tego, jaką pracę wykonują zatrudnieni.

Wstępne szkolenie BHP składa się z instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Szkolenie wstępne ogólne

Zaczynamy od najbardziej ogólnych wytycznych, które dotyczą każdego pracownika, niezależnie od tego, czym się zajmuje. Wówczas pracownicy dowiadują się o tym, jak wygląda praca w danym miejscu, jakie są reguły, ale nie tylko. W tym miejscu jest także czas na takie kwestie, jak ergonomia miejsca pracy, lecz także tak ważne szkolenia, jak kurs ochrony przeciwpożarowej czy też pierwszej pomocy przedmedycznej. To wszystko ma sprawić, że w trudnych sytuacjach, pracownik będzie wiedzieć, jak się zachować, co oczywiście ma również na celu zmniejszenie stresu i zwiększenie skupienia w razie zagrożenia czy wypadku, kiedy trzeba reagować szybko i skutecznie.

Szkolenie BHP jest obowiązkiem ustawowym, w związku z tym pracownicy poznają wszelkie unormowania prawne oraz specyfikę danego miejsca pracy.

Szkolenie wstępne stanowiskowe

Następnie odbywa się szkolenie wstępne stanowiskowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono bardziej specjalistyczne. Pracownicy poznają swoje miejsce pracy, narzędzia, urządzenia i zagrożenia z nim bezpośrednio związane. Zazwyczaj przeprowadzane jest ono przez osobą na tym samym stanowisku.

Po zakończeniu szkolenia wstępnego pracownik otrzymuje imienne zaświadczenie o ukończeniu. Wypełniana jest również Karta Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, którą umieścić należy w aktach osobowych.

Szkolenie okresowe

Jedno szkolenie jednak nie jest wystarczające, a wiedzę trzeba odświeżać i aktualizować, dlatego po pewnym czasie przeprowadzane są także szkolenia okresowe. Ich częstotliwość zależy od stanowiska. Pewne zawody muszą mieć takie szkolenie co roku, inne z kolei co kilka lat. Po ich zakończeniu pracownik także otrzymuje zaświadczenie. Zazwyczaj takie szkolenia przeprowadza firma zewnętrzna. Mogą być one także przeprowadzane online.