Skuteczne zarządzanie flotą samochodową nie może obejść się bez monitorowania pojazdów za pomocą lokalizatorów GPS. Możliwości tych urządzeń mogą mieć jednak szersze zastosowanie, również dla indywidualnych użytkowników, którym bezpieczeństwo swojego pojazdu leży na sercu. Jakim funkcjom oferowanym przez lokalizatory GPS warto więc się przyjrzeć?
Mnogość funkcji lokalizatorów samochodowych
Lokalizatory GPS wydają się niezbędnym sprzętem, gdy dane przedsiębiorstwo posiada flotę samochodową i chce nią w łatwy i skuteczny sposób zarządzać. Główną i najważniejszą funkcją rejestratorów GPS jest możliwość śledzenia pojazdu w czasie rzeczywistym w połączeniu z dedykowaną aplikacją, co w wielu sytuacjach może być przydatne również dla indywidualnych klientów. Liczba wszystkich dodatkowych funkcji lokalizatorów jest z kolei na tyle duża, że z jednej strony może ona znacznie ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, z drugiej zaś – przyprawić o zawrót głowy. Pewne jest to, że zarówno mniej, jak i bardziej wymagający użytkownicy znajdą odpowiedni dla siebie model.
Wybór lokalizatora GPS do auta
Wybierając właściwy samochodowy lokalizator GPS, przystosowany w pełni do potrzeb przedsiębiorstwa zarządzającego flotę samochodową, warto rozejrzeć się za ofertami zaufanych producentów i niekoniecznie patrzeć na cenę. Droższe rozwiązania dające więcej możliwości użytkownikom mogą pomóc jeszcze bardziej obniżyć koszty prowadzenia działalności.
Można założyć, że większy jednorazowy wydatek na rejestrator GPS do samochodu w długofalowej perspektywie okaże się tańszy. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie modele lokalizatorów do samochodu, których szeroką ofertę ma w swoim portfolio między innymi Navifleet.
Funkcje najlepszych rejestratorów GPS do samochodu
Niezbędną właściwością lokalizatorów odczytujących pozycję oraz prędkość jazdy pojazdu jest wbudowana bateria pozwalająca na pracę urządzenia po odłączeniu prądu. Najlepsze lokalizatory posiadają ponadto wewnętrzną pamięć rejestrująca pracę sprzętu poza siecią GSM oraz możliwość podłączenia go do instalacji elektrycznej samochodu.
Cennymi funkcjami są też wzmocniony zasięg sieci GPS i GSM oraz obsługa dodatkowych akcesoriów, takich jak np. sonda paliwa oraz czujniki temperatury i przeciążeń, oraz zabezpieczenie wlewu paliwa.
Dla wymagających klientów na rynku dostępne są modele umożliwiające m.in. nasłuch z kabiny i odczyt danych z komputera pokładowego czy z czujnikiem ruchu. Aby lepiej zorientować się we wszystkich dostępnych funkcjach, warto zajrzeć do tabelki porównawczej poszczególnych modeli, jaką oferuje taki producent, jak Navifleet.
Jak wygląda obsługa lokalizatorów GPS?
Wysokiej jakości lokalizator czy zestaw lokalizatorów zakupiony u sprawdzonego sprzedawcy to dopiero połowa niezbędnych narzędzi potrzebnych do zarządzania samochodami. Cała praca odbywa się za pomocą zintegrowanego oprogramowania pozwalającego na obsługę lokalizatora oraz korzystanie z wszystkich jego funkcji na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
Jak wygląda GPS w samochodzie? To obecnie o wiele więcej, niż „mała kostka” schowana na przykład pod fotelem. To zaawansowany ekosystem, na który składa się sporo modułów. Zainstalowany w pojeździe lokalizator będzie działać „w tle”, kontrolowany przede wszystkim przez platformę do zarządzania pojazdami, który coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w biznesie, ale i u użytkowników prywatnych.