Bezpieczeństwo w pracy

Temat przestrzegania przepisów Bhp w pracy pojawia się zwykle w związku z kontrolą, czy niestety przy okazji wypadku. Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy fizycznej, obowiązują instrukcje, które dotyczą każdego pracownika. Traktowanie przepisów Bhp jako swego rodzaju ograniczenie swobody, czy niezależności to poważny błąd.

Bhp w pracy - komu to się opłaca?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest prosta i jednoznaczna; wszystkim. Omijanie przepisów bezpieczeństwa to zgubna strategia, która może przynieś

iluzoryczne korzyści jedynie na krótką metę. Wraz z rozwojem świadomości zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników, temat zabezpieczeń traktowany jest w zdecydowanej większości proporcjonalnie do rangi i wagi. Skoro mówimy o opłacalności, to trzeba zacząć od kosztów, jakie pracodawca ponosi uwzględniając i stosując się do obowiązujących przepisów, a ile musi wydać na ewentualne wypłaty odszkodowań. Stąd słuszna w ostatnich latach tendencja do inwestowania w bezpieczeństwo. To samo zresztą dotyczy pracowników; jeżeli osoba nie stosowała się do przepisów Bhp, a uległa wypadkowi, nie może liczyć na świadczenia odszkodowawcze, dochodzą do tego jeszcze koszty leczenia i rehabilitacji. 

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą musi przede wszystkim umieć dobrze liczyć, ale nie tylko w kwestii wydatków na produkcję i wynagrodzenie załogi, lecz również w zakresie bezpieczeństwa.

Przepisy Bhp - gdzie obowiązują?

W każdej dziedzinie, przed rozpoczęciem pracy, pracownik musi zapoznać się z przepisami Bhp, obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia, zanim pracownik przystąpi do wykonywania zleconych mu obowiązków. 

Naturalnie zrozumiałe jest, że treść instrukcji dostosowana jest indywidualnie do rodzaju wykonywanej pracy fizycznej;

  • praca na wysokości
  • praca w warunkach dużego zapylenia
  • obsługa niebezpiecznych maszyn, np. stolarskich
  • kontakt ze środkami chemicznymi
  • ryzyko porażenia prądem
  • praca w trudnych warunkach atmosferycznych

Osoba wykonująca pracę fizyczną, niezależnie od jej rodzaju musi być wyposażona we właściwe środki ochrony osobistej. 

W przypadku pracy na wysokości przepisy bardzo rygorystycznie określają, kto może ją wykonywać i z jakich zabezpieczeń powinna korzystać. Podczas montażu lub remontu dachów niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych rusztowań oraz balustrad ochronnych. Producenci oferują również szereg atestowanych uprzęży i systemów lin asekuracyjnych. Dużą wagę należy przywiązać również do bezpiecznego obuwia.

Praca w dużych halach produkcyjnych wiąże się z dużym stopniem zapylenia. Tu przepisy Bhp nakładają na pracodawcę obowiązek wyposażenia załogi w profesjonalne maski przeciwpyłowe. Są to maski jednorazowe, półmaski przeciwpyłowe lub maski pełnotwarzowe, wyposażone w specjalne filtry. Dobór właściwej maski zależy od stopnia zapylenia i rodzaju szkodliwych substancji. Co innego stolarnia, a co innego lakiernia. Ważne, aby pracownik mógł swobodnie oddychać, jednocześnie nie wdychając toksyn.

Roboty wykonywane w trudnych warunkach atmosferycznych, takie, jak prace melioracyjne, czy hydrauliczne wymagają przede wszystkim zastosowania odpowiedniego obuwia ochronnego i innych części odzieży roboczej. Głównie chodzi o ochronne kalosze, wykonane z nieprzemakalnego materiału, ocieplone specjalnym materiałem i wyposażone we wkładkę antyprzebiciową.

Podczas malowania dachu albo przy lakierowaniu dużych powierzchni istnieje ryzyko kontaktu z toksycznymi środkami chemicznymi. Odpowiednie, nieprzemakalne obuwie robocze wydaje się tu wyjątkowo ważne, nie zapominając naturalnie o ochronie dróg oddechowych. Należy też wyposażyć pracownika w sprawdzone, potwierdzone atestem rękawice ochronne.

Praca fizyczna może i powinna być bezpieczna, a przestrzeganie przepisów Bhp opłaci się wszystkim, a produkty z tym związane znajdziesz na: https://e-safetyatwork.pl