Mieszkanie z drugiej ręki czy od dewelopera?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w swoim życiu. Wielu z nas musi się zadłużyć na długie lata, aby w ogóle o tym pomyśleć. Mimo wszystko wielu z nas decyduje się na własny kąt. Wraz z tym pojawia się mnóstwo rzeczy, które należy sprawdzić.

Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas i rozważyć każdą opcję przed dokonaniem tego dużego zakupu! Rynek wtórny ma wiele zalet, ale są też wady w wejściu w posiadanie czegoś, co miało już właściciela – mogą pojawić się ukryte wady. Jakakolwiek decyzja wymaga zastanowienia się i analizy.

Jak szukać mieszkań?

Aktualnie główną drogą do szukania mieszkania, jest internet. W sieci znajdziemy mnóstwo portali, które się tym zajmują, w związku z tym możemy porównywać na bieżąco. Znajdziemy nie tylko mieszkania z rynku wtórnego, lecz także strony deweloperów, takie jak https://www.mieszkania.inter-bud.pl/.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Szukając mieszkania i zastanawiając się, który rynek będzie dla nas najlepszy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Dostępność lokalizacji

Lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości. Im bliżej centrum miasta, tym mniejszy wybór nowych mieszkań będzie w tym obszarze. Jeśli zależy nam na danej lokalizacji, może się okazać, że w ogóle nie ma w niej mieszkań z rynku pierwotnego. Wówczas tylko rynek wtórny wchodzi w grę.

Nakłady finansowe

Na rynku wtórnym mieszkania często są tańsze. Dla osób, które mogą wziąć mały kredyt lub nie mają dużych środków, to świetne rozwiązanie. Jednakże trzeba mieć świadomość, że im tańsze mieszkanie, tym gorzej może wyglądać. Czasami generalny remont może się okazać tak drogi, że nie będzie nas na niego stać. Poza tym mieszkanie może posiadać wady niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Od zaraz

Czasami musimy szybko zamieszkać w nowo zakupionym mieszkaniu. Natomiast na mieszkania od dewelopera można czekać nawet rok i dłużej. W związku z tym, jeżeli naprawdę zależy ci na czasie, najlepszym wyborem może być poszukanie mieszkania na rynku wtórnym.

Wszystko gotowe

Za rynkiem pierwotnym przemawia jeszcze fakt, że wszystko jest nowe – od tego co widoczne, jak podłogi, ściany itd., po ukryte, jak instalacja. Dlatego też wielu z nas marzy o nowym mieszkaniu. Nie trzeba go remontować, martwić się o to, że coś szybko przestanie działać. To duży komfort.

Zakup mieszkania to trudna kwestia, trzeba się do niej bardzo dobrze przygotować. Sprawdź, co jest dla ciebie najważniejsze i na tej podstawie podejmij decyzję.