Rdestowiec japoński i jego pielęgnacja

Każdy, kto sprowadza rdestowiec japoński do swojego ogrodu, musi wiedzieć, że to szybko rozprzestrzeniająca się roślina, która tworzy zwarte drzewostany. Łatwo go zasadzić, ale bardzo trudno się go pozbyć. Jak go pielęgnować? Podpowiadamy.

Pielęgnacja rdestowca japońskiego

Rdestowiec japoński jest niezwykle odporny i łatwy w pielęgnacji. Ta szybko rosnąca roślina podbija prawie każdą przestrzeń ogrodową. Jeśli zdecydujemy się na jego uprawę, dobrze jest trzymać go w wiadrze, ponieważ zapobiega to rozprzestrzenianiu się rośliny. Można umieścić go w miejscu nasłonecznionym, częściowo zacienionym lub zacienionym. Jako podłoże nadaje się zwykła ziemia doniczkowa. Powinniśmy zainstalować w wiadrze system nawadniający, aby nadmiar wody mógł spłynąć. Musi być ono również wystarczająco duże. Jeśli rośliny są trzymane w wiadrze, muszą być odpowiednio podlewane. Posadzone standardowo osobniki dobrze radzą sobie same, ponieważ zaopatrują się w wody gruntowe. Nawożenie rośliny nie jest konieczne. Pod względem pielęgnacji rdest japoński to marzenie. Niestety roślina rozmnaża się zbyt szybko i niszczy rodzime gatunki.

Lokalizacja i podłoże dla rdestu japońskiego

Rdest japoński jest mało wymagający pod względem lokalizacji. Lubi osiedlać się na słonecznych brzegach potoku, ale w zasadzie wystarczy mu nawet piaskowe zbocze. Potrzebuje trochę wilgotnej, niezbyt suchej gleby. Toleruje słońce, półcień i cień, poradzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Nie przeszkadza mu wiatr. Właściwie poradzi sobie z każdą glebą. Jednak rośliny najlepiej rozwijają się w lekko wilgotnej, bogatej w składniki odżywcze glebie. Tylko kwaśna gleba bagienna i stałe nasiąkanie wodą nie są przez niego tolerowane. Rdest zwykle nie musi być sadzony, często osadza się sam. W przypadku sadzonych okazów, jako środek ostrożności, zainstalujmy barierę kłączową, ale pamiętajmy, że musi być ona bardzo głęboka.

Rdest japoński jako roślina lecznicza i użytkowa

Rdest japoński zawiera pewne aktywne składniki, takie jak resweratrol, polifenol, który ma silne działanie przeciwutleniające. Wykazuje również działa przeciwzapalnie, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy. Na przykład w Japonii wytwarza się nalewkę z korzeni rdestu japońskiego. Mówi się, że ma również działanie regulujące ciśnienie krwi. Roślina nie jest trująca i może być stosowana jako pasza dla zwierząt. Młode pędy można również gotować na parze jako warzywa lub na kompot. Smakują podobnie do rabarbaru, ale można je również spożywać na surowo.