W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbyła się debata samorządowa województwa śląskiego „Dokąd zmierzasz polska szkoło?”.
Debata była poświęcona polityce edukacyjnej prowadzonej w ostatnich latach, a w szczególności ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W gronie panelistów znaleźli się Krystyna Szumilas, posłanka, a w przeszłości minister edukacji, Zbigniew Byszewski, zastępca prezydenta Sosnowca, Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński, a także nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Na sali nie zabrakło przedstawicieli parlamentu, samorządowców oraz radnych związanych na co dzień z edukacją w swoich gminach. Nie zabrakło także przedstawicieli związków zawodowych, nauczycieli, uczniów oraz rodziców.
Wśród tematów poruszonych podczas spotkania wiądącym była zmiana ustroju szkolnego, która w najbliższym czasie ma trafić pod obrady sejmu. Dotyczy ona m.in.: zmianach w wyborze dyrektorów szkół, ich odwoływania, a także zmian w Karcie Nauczyciela. Według tzw. Lex Czarnek, a więc zmian proponowanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka nowelizacja prawa oświatowego i rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym z 25 maja 2021 roku niosą za sobą szereg zmian ograniczających m.in.: rolę samorządów w systemie edukacji przy zwiększeniu roli kuratorów oświaty, na co nie godzą się samorządowcy. - Samorząd to nie tylko my, czyli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy nas wybierają i tym samym powierzają w nasze ręce szkoły, przedszkola, jednostki edukacyjne, którymi my, wspólnie z nauczycielami, radą rodziców zawiadujemy mając na celu dobro naszych dzieci, naszych uczniów. To my tu na dole wiemy, co w danej szkole jest potrzebne, czego brakuje, co musimy wspólnie zrobić. Zmiany, które się proponuje to powrót do tego co był, a więc centralnego zarządzania. Ograniczenie roli samorządów w edukacji to kolejny cios, z którym musimy się zmierzyć - nie krył irytacji prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
- Naszym celem jest szkoła bez polityki, a niestety polityka w tym apekcie stała się najważniejsza. Musimy zatrzymać to szaleństwo. Nie może być tak, że tylko jedna ideologia i jeden sposób myślenia jest dobry, a wszystko poza tym jest złe. Szkoła ma uczyć, wychowywać, dawać wolność. Wolność w wyrażaniu swoich poglądów, przekonań, a wszytko to z poszanowaniem innego człowieka. Duża rola nas polityków, ale także samorządowców, rodziców, nauczycieli, uczniów w tym abyśmy przeciwstawili się temu, co może się zdarzyć jeśli proponowane zmiany wejdą w życie. Słuchając uczniów, którzy zabierają tutaj głos jestem zbudowana ich postawą. Widać, że świetnie są zorientowani w temacie, widzą co mogą przynieść zmiany, które tak naprawdę cofną polską szkołę do minionej epoki - podkreślała Krystyna Szumilas.
Wnioski zebrane podczas debaty zostaną przesłane do ministerstwa edukacji i nauki.
Galerię zdjęć obejrzysz TUTAJ.