Teatr Zagłębia zaprasza 19 czerwca w godz. 10:00-17:00 na III edycję Laboratorium Teatru . (termin zgłoszeń zamknięty )
Prowadzący: Arti Grabowski
Technika improwizacji staje się coraz bardziej popularna nie tylko jako jedna z metod pracy nad rolą, ale również jako alternatywna metoda komunikacyjna, umożliwiająca rozwój wyobraźni, empatii, czy doskonalenie umiejętności interpersonalnych. Pozwala zyskać większą pewność siebie. Warsztat wyposaża uczestników w podstawowe umiejętności pracy metodą impro.
III edycja
Kurs rozwijający umiejętności w zakresie edukacji teatralnej, maj-wrzesień 2021 roku.
Laboratorium Pedagogiki Teatru to kurs rozwijający umiejętności w zakresie edukacji teatralnej organizowany przez Teatr Zagłębia i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu. W 2021 roku do grona partnerów projektu dołączyli Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Założeniem kursu jest wyposażenie uczestników i uczestniczek w szereg praktycznych umiejętności z obszaru pedagogiki teatru, możliwych do wykorzystania w codziennej pracy.
Kurs składa się z 8 rozbudowanych warsztatów praktycznych prowadzonych przez ekspertów i ekspertki, a przede wszystkim miłośników i miłośniczki pedagogiki teatru. Część programu warsztatowego tegorocznej edycji odbywa się w ramach wizyty studyjnej w szczecińskim Teatrze Kana, gdzie uczestnicy spotkają się z wybitnymi twórcami i twórczyniami teatru, którzy i które w ciągu kilkunastu lat swojej pracy zdobyli umiejętności łączenia teatru z problematyką społeczną.
HARMONOGRAM
Kurs obejmuje 8 warsztatów trwających 7 godzin. Na terenie Sosnowca zajęcia odbywają się w Teatrze Zagłębia lub w Miejskim Klubie im. J. Kiepury (o miejscu odbywania się poszczególnych warsztatów uczestnicy zostaną poinformowani bliżej każdego wydarzenia). Część wyjazdowa odbywa się w Teatrze Kana w Szczecinie.
- „Oblicza dramy”
22 maja, godz. 10:00-17:00
Prowadzący: Marcin Drzazga
Warsztat poświęcony technice dramy, wykorzystywanej jako metoda edukacyjna w różnych obszarach tematycznych – w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Metoda pracy dramą, poprzez poznawanie cudzych historii i konstruowanie fikcyjnych opowieści, pozwala mierzyć się z konfliktowymi sytuacjami w bezpiecznych warunkach zdarzenia scenicznego. Pogłębia świadomość własnych możliwości, rozwija zdolność rozumienia cudzych zachowań i wykształca mechanizmy oporu wobec różnorodnych metod nacisku. Warsztat przybliża znajomość technik dramowych (ćwiczeń i gier) możliwych do wykorzystania podczas prowadzonych przez siebie zajęć czy lekcji.
- „Pedagogika Teatru”
23 maja, godz. 10:00-17:00
Prowadząca: Justyna Czarnota
Warsztat prezentujący szerokie możliwości, jakie daje praca w nurcie pedagogiki teatru. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak w pracy twórczej – na przykład nad przedstawieniem – uwzględniać potrzeby i zainteresowania uczestników. Poszukamy sposobów, by zajęcia teatralne były dla nich przygodą i zabawą. Sprawdzimy również, w jaki sposób zadania teatralne można wykorzystywać na lekcjach w szkole.
- „Doświadczanie teatru, czyli jak w praktyce poznawać sztukę z dziećmi i młodzieżą?”
29 maja godz. 10:00-17:00
Prowadząca: Alicja Brudło i Hanna Kłoszewska
Jak, z wykorzystaniem narzędzi pedagogiczno-teatralnych, rozmawiać z młodymi widzami o „trudnych” zagadnieniach? Jak projektować działania i warsztaty poświęcone interpretacji przedstawień tak, żeby nikogo nie zanudzić? Jak wyglądają i są odbierane spektakle w budynku teatru, a jak w szkole? I w końcu: jaką rolę odgrywają w tym wszystkim pedagodzy teatru i nauczyciele? Warsztat ma na celu wyposażenie jego uczestników w zestaw praktycznych narzędzi, odpowiednich do wykorzystania w procesie pracy teatralnej i/lub warsztatowej z młodzieżą.
WIZYTA STUDYJNA W TEATRZE KANA
10-13 czerwca 2021 r.
Plan wyjazdu:
10 czerwca, godz. 16:00 – wyjazd autokarem z Sosnowca do Szczecina
11-12 czerwca – warsztaty w Teatrze Kana w Szczecinie
13 czerwca – poranne warsztaty, o godz. 14:30 powrót autokarem do Sosnowca
Szczegółowy program wyjazdu zostanie ogłoszony wkrótce. Organizator zapewnia uczestnikom transport, noclegi oraz wyżywienie.
Warsztaty w Szczecinie zostaną poświęcone autorskiej metodzie pracy zespołu Teatru Kana. Liderzy i liderki teatru dzielą się z grupą warsztatowiczów wieloletnim doświadczeniem w polu pracy artystyczno-społecznej oraz wdrażają ich w swoją filozofię prowadzenia instytucji. A przy okazji poznajemy miasto.
Tematy warsztatów:
„Ruch w pracy teatralnej”
Warsztat poświęcony autorskiej metodzie pracy aktora z ciałem. Zajęcia doskonalą umiejętności związane z przygotowaniem uczestnika zajęć teatralnych do pracy m.in. w konwencji teatru ruchu. Warsztaty poświęcone różnym metodom pracy z ciałem, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w działaniach teatralnych i okołoteatralnych z różnymi grupami. Warsztat będzie miał formę treningu fizycznego.
„Trening głosu”
Zajęcia poświęcone przygotowaniu głosu do pracy teatralnej i roli muzyki jako narzędzia kompozycyjnego w spektaklu. Jak sprawić, żeby tworzenie muzyki do spektaklu stało się przygodą? Jak zachęcać uczniów/uczestników warsztatów do większej śmiałości w zakresie korzystania z możliwości własnego głosu? Warsztaty będą poświęcone temu, jak w proces twórczy włączać dzieci, młodzież i dorosłych, jak wspólnie z nimi odkrywać nieznane wcześniej muzyczne przestrzenie.
„Teatr dokumentalny i praca z pamięcią”
Warsztat poświęcony teatrowi zaangażowanemu społecznie oraz analizie relacji między teatrem a kontekstem społecznym, w którym funkcjonuje. Jakich narzędzi teatralnych użyć, by skutecznie odpowiedzieć na potrzeby grup zagrożonych marginalizacją? W jaki sposób pracować z osobami defaworyzowanymi społecznie, by umożliwić im autorską wypowiedź, bez odgórnego narzucania określonej perspektywy? Warsztat wprowadzi w metody pracy partycypacyjnej i pokaże, jak pracować teatralnie z dokumentami archiwalnymi.
- „Dobrodziejstwo improwizacji”
19 czerwca, godz. 10:00-17:00
Prowadzący: Arti Grabowski
Technika improwizacji staje się coraz bardziej popularna nie tylko jako jedna z metod pracy nad rolą, ale również jako alternatywna metoda komunikacyjna, umożliwiająca rozwój wyobraźni, empatii, czy doskonalenie umiejętności interpersonalnych. Pozwala zyskać większą pewność siebie. Warsztat wyposaża uczestników w podstawowe umiejętności pracy metodą impro.
- „Aktor lub aktorka w teatrze dramatycznym”
3 lipca, godz. 10:00-17:00
Prowadzący: Michał Bałaga, Przemysław Kania, Agnieszka Okońska-Bałaga
Warsztat poświęcony zgłębianiu zagadnienia swobody scenicznej. Praktyczne przygotowanie do pracy w konwencji teatru dramatycznego. Ćwiczenia z zakresu rozluźnienia ciała, dykcji, emisji głosu, redukcji stresu. Podstawy pracy z tekstem, interpretacją wiersza i prozy. Aktorzy Teatru Zagłębia podzielą się wypracowanymi przez siebie, różnorodnymi metodami pracy warsztatowej.
WYDARZENIE ONLINE
- Edukacja kulturalna w województwie śląskim – WEBINAR, wrzesień 2021
Webinar z udziałem absolwentek i absolwentów Laboratorium Pedagogiki Teatru, którzy i które, po zakończeniu kursu i uzyskaniu zaświadczeń, występują w roli ekspertów i ekspertek dzielących się zdobytą wiedzą z osobami działającymi lub chcącymi zacząć działać w obszarze edukacji kulturalnej w regionie.
Transmisję spotkania przeprowadzimy na Facebooku Teatru Zagłębia, nagranie będzie dostępne także na kanale Teatru w serwisie YouTube.
KOSZT I ZAPISY
Koszt udziału w całym kursie wynosi 180 zł. Cena obejmuje koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia podczas pobytu w Szczecinie. Oprócz tego organizator zapewnia kawę, herbatę oraz ciepły posiłek w trakcie każdego warsztatu.
Uwaga! Nie istnieje możliwość zapisu na pojedyncze warsztaty – deklaracja udziału w kursie obejmuje chęć uczestniczenia zarówno w spotkaniach odbywających się w Sosnowcu, jak i Szczecinie.