Zioła są niezbędnym dodatkiem do wielu potraw. Dzięki nim nasze dania stają się nie tylko smaczniejsze i bardziej aromatyczne, ale często też łatwiej strawne. Wiele ziół ma korzystny wpływ na zdrowie. Przy ich pomocy można leczyć wiele dolegliwości. Najbardziej wartościowe są zioła ekologiczne, które można wyhodować z najwyższej jakości nasion marki Legutko. W bogatej ofercie znajdują się między innymi:
Arcydzięgiel, czyli dzięgiel litwor
Warto zastanowić się nad zakupem nasion arcydzięgla – rośliny należącej do rodziny selerowatych, z której leczniczych właściwości korzystali już średniowieczni mnisi. Surowiec zielarski zawiera duże ilości flawonoidów, fitohormony, garbniki, związki organiczne, olejki eteryczne, a także minerały – potas i cynk. Arcydzięgiel pomaga w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, odtruwa organizm, łagodzi bóle reumatyczne i stany zapalne skóry.
Nasiona bazylii – zioła o wielu zastosowaniach
Bazylia to popularne zioło, często stosowane w charakterze przyprawy. Posiada ona charakterystyczny zapach i wyrazisty smak. Bazylia zawiera ogromne ilości flawonoidów, dzięki czemu chroni przed przedwczesnym starzeniem się organizmu i nowotworami. Wykazuje ona właściwości antybakteryjne, rozkurczowe, przeciwzapalne, wiatropędne, żółciopędne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Bazylia jest rośliną kojarzącą się przede wszystkim z kuchnią włoską. Na jej bazie produkuje się pesto.
Nasiona dziurawca dla potrzebujących relaksu i spokoju
Dziurawiec jest jednym z ziół, które regulują funkcjonowanie układu nerwowego. Działa on uspokajająco, przeciwdepresyjnie. Co więcej jest w stanie ułatwiać odchudzanie, wzmacniać naczynia krwionośne, pomagać w leczeniu dolegliwości wątroby, wspierać oczyszczanie organizmu. Nasiona dziurawca sieje się w październiku. Dla rośliny też należy wybrać stanowisko słoneczne (w takich miejscach wydaje on więcej kwiatów). Nasiona dziurawca zwyczajnego zamówisz tutaj.
Nasiona czarnuszki, rośliny, która „leczy wszystko oprócz śmierci”
Czarnuszka to niezwykła roślina, której prozdrowotne walory doceniano już w starożytności. Zawiera ona duże ilości zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, karotenoidy, flawonoidy, olejki eteryczne, tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon, saponiny, białko i błonnik. Nasiona czarnuszki pomogą w leczeniu wielu dolegliwości – między innymi chorób układu krążenia, nowotworów, otyłości. Zawarte w czarnuszce związki ułatwiają odchudzanie.
Nasiona estragonu – niezbędne dla wielbicieli francuskiej kuchni
Estragon to zioło, które jest charakterystyczne dla kuchni francuskiej. Można dodawać go do masła, aromatyzować nim ocet. Jest on niezbędnym składnikiem francuskiej musztardy Dijon. Estragon posiada działanie przeciwbólowe, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyalergiczne. Co ciekawe może być on pomocny nawet przy napadach padaczkowych (w tym przypadku konieczna jest jednak konsultacja lekarska). Zamów nasiona estragonu w sklepie Legutko.
Nasiona hyzopu lekarskiego – cennej rośliny leczniczej
Hyzop lekarski to półkrzew z rodziny jasnotowatych, który wspiera między innymi pracę naszego układu odpornościowego. Hyzop może przyspieszać leczenie infekcji, leczyć choroby układu oddechowego, regulować pracę układu pokarmowego, a nawet pomagać w profilaktyce cukrzycy. Hyzop lekarski dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Należy zapewnić mu glebę lekką, przepuszczalną, suchą, zawierającą dużą ilość wapnia.
Nasiona waleriany dla potrzebujących snu i ukojenia nerwów
Kozłek lekarski znany również jako waleriana to popularne zioło, które często przepisywane jest w przypadku problemów z zasypianiem i jako środek na uspokojenie. Surowiec zielarski to w przypadku tej rośliny korzeń i kłącze. W składzie waleriany znajdziemy między innymi borneol, eugenol, terpeny (między innymi: kamfora, fenchon, cymen, kamfen, cyneol), kwas walerianowy, kwas mirystycynowy, kwas izowalerianowy, izoeugenol, walepotriaty, flawonoidy, seskwiterpeny. Oprócz działania nasennego i uspokajającego znane są właściwości odtruwające kozłka lekarskiego – już w czasach starożytnych był on cenionym antidotum na trucizny.