Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

OC dla młodych kierowców - ile płacą młodzi?

Nawet dwukrotnie więcej mogą płacić młodzi kierowcy, którzy chcą ubezpieczyć swój samochód. Wcale jednak tak być nie musi – wystarczy wdrożyć sposoby pozwalające na obniżenie wysokości składek. Poznaj ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i sprawdź, jak płacić mniej.

Ceny polisy OC zależą od wielu czynników. Znaczenie mają między innymi: miejsce zamieszkania, marka i model pojazdu, pojemność silnika, rodzaj paliwa. Jednak największą rolę odgrywają wiek i doświadczenie kierowcy – to one w dużej mierze decydują o ryzyku ubezpieczeniowych.

Młodzi kierowcy – czy są w grupie podwyższonego ryzyka?

Statystyki policyjne jednoznacznie wskazują, że to młodzi kierowcy bez doświadczenia w prowadzeniu pojazdów powodują najwięcej zdarzeń drogowych. Powodem jest głównie brawura oraz brak umiejętności szybkiego reagowania na zmiany czy brak zdolności przewidywania niektórych sytuacji na drodze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, uwzględniając powyższe, nakładają na młodych kierowców wyższe składki. Dla nich takie osoby są bowiem bardzo ryzykowne, więc cena obowiązkowej polisy musi być adekwatna.

OC młodych kierowców – ile wynosi?

Zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Tutaj nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ to zależy od mnóstwa czynników. Znaczenie ma ryzyko ubezpieczeniowe, jednak ono ustalane jest indywidualnie – dla każdego kierowcy i przez każdego ubezpieczyciela.

Jak pokazują dane z III kwartału 2019 roku, średnia cena obowiązkowego OC wynosiła 1360 zł. To ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z kierowcami w wieku 36-45 lat (578 zł).

Warto przy tym podkreślić, że stawki OC dla młodych kierowców i tak staniały na przestrzeni kilku lat. W III kwartale 2018 roku niedoświadczone osoby musiały zapłacić średnio 1709 zł!

Jak obniżyć koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Czy wiesz, że doświadczeni kierowcy mogą płacić tylko kilkaset złotych za OC? Tak wynika z zestawienia dostępnego na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc. Chociaż w przypadku młodych osób takie kwoty nie są osiągalne, można obniżyć wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Co możesz zrobić?

  • Ubezpiecz samochód z doświadczonym kierowcą

Zniżki i zwyżki się równoważą, dlatego wykupienie ubezpieczenia wraz ze współwłaścicielem auta pozwoli na poczynienie drobnych oszczędności. Trudno jednoznacznie określić, jak wysoka będzie cena OC – tutaj zależy od tego, jakimi zniżkami dysponuje drugi kierowca.

  • Wykup OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem

Chociaż nie musi to być ubezpieczenie komunikacyjne, warto tak zrobić. Wystarczy do OC dobrać NNW kierowcy czy Assistance, aby móc liczyć na zniżkę. Czasem zdarza się, że finalna cena może być niższa w porównaniu do kosztów wykupienia samego OC.

  • Porównuj dostępne oferty

Każdy ubezpieczyciel ma nieco inne kryteria wyznaczania ryzyka ubezpieczeniowego. Dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę, lecz porównać kilka propozycji. W ten sposób można zaoszczędzić – co najmniej kilkaset złotych!

Chociaż OC dla młodych kierowców jest droższe, wcale nie musi stanowić znacznego obciążenia domowych finansów. Wystarczy wybrać dobrą ofertę, w czym pomoże ci internetowy serwis porównywarkowy.