Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Wiele osób, które decydują się na budowę swojego własnego domu zastanawiają się nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji. Jest to coraz popularniejsza instalacja montowana w nowoczesnych domach. Pozwala ona na odzyskanie ciepła, przez co zmniejszamy wydatki na ogrzewanie domu. Otrzymujemy tym samym dostęp do świeżego, przefiltrowanego powietrza bez konieczności otwierania okien i robienia przeciągów.
Dokładniejsze informację można uzyskać na stronie https://karino.pl/rekuperatory.html

 Inwestycja w wentylację mechaniczną, czy warto

Wentylacja budynku jest bardzo ważna. Dawniej nie zwracano na to większej uwagi. Domy były więc nieszczelne i miały zapewnioną naturalną wentylację grawitacyjną. Budowane są także budynki, gdzie nawet wentylacja grawitacyjna nie ma warunków do prawidłowej pracy. W takich sytuacjach w pomieszczeniach panuje zaduch. Wpływa to negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo ściany są narażone na zagrzybienie i pleśń.

Jak działa rekuperacja?

Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, z wnętrza naszego domu regularnie będzie usuwane zanieczyszczone i zużyte powietrze. Natomiast te świeże i przefiltrowane będzie nawiewane do wnętrza naszych pomieszczeń z zewnątrz. W zużytym powietrzu występuje duże stężenie dwutlenku węgla, który w czasie oddychania produkuje człowiek. Jeśli więc zależy nam na zachowaniu dobrego samopoczucia oraz zdrowia, warto zdecydować się na rekuperację. Dzięki niej otrzymujemy nie tylko świeże powietrze, ale i także przefiltrowane, więc nie musimy obawiać się smogu, pyłków czy innych zanieczyszczeń.

Podczas odzyskiwania ciepła, strumienie powietrza mijają się ze sobą, ale nigdy nie mieszają. W ten sposób uzyskujemy zdrowie powietrze dla wszystkich domowników.

Warto pamiętać o tym, że praca rekuperacji nie jest dla nas odczuwalna. Dodatkowo hałas przy pracy całej instalacji nie powinien być dla nas problemem. Przynajmniej w takiej sytuacji, kiedy zdecydujemy się na wyższej jakości komponenty. Wtedy całość będzie dobrze wytłumiona i nie będziemy nawet słyszeć pracy instalacji.

Decyzja o montażu rekuperacji powinna zapaść jeszcze przed budową domu. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio zaprojektować cały system. Będziemy mogli zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych, kanałów dla wentylacji grawitacyjnej czy okien wyposażonych w nawiewniki. W ten sposób zaoszczędzimy trochę pieniędzy, przez co montaż rekuperacji będzie dla nas tańszy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa rekuperacja, zajrzyj na tą stronę

Kontroluj wymianę powietrza w swoim domu

Trzeba wiedzieć o tym, że wentylacja mechaniczna jest wentylacją wymuszoną. Jej intensywność można dostosowywać do potrzeb mieszkańców. Bardzo często programuje się rekuperację za pomocą sterownika. Dzięki niemu możemy wyłączyć cały system, kiedy nikogo nie ma w domu. W przypadku, kiedy organizujemy imprezę, wentylacja może chodzić na wyższych obrotach, aby zapewnić każdej osobie przebywającej w budynku świeże powietrze.

Istnieją również sterowniki, dzięki którym możemy kontrolować pracę rekuperacji za pomocą smartfona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które podnosi komfort życia w naszym domu. Zazwyczaj urządzenia te są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Wymiana filtrów również nie jest skomplikowana i każdy sobie z tym poradzi. Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy cenią sobie świeże powietrze i prostotę w obsłudze.

Jak działa chłodzenie rekuperacją?