Warto wiedzieć, że cynkowanie jest tak naprawdę jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony stali przed korozją. Poniżej dowiesz się, jakie są jego rodzaje oraz na czym polega cynkowanie.

Czym jest cynkowanie?

Jest to proces, który pozwala na ochronę korozyjną różnych elementów stalowych. Działa tutaj w zasadzie mechanizm elektrochemiczny. Dzięki temu, że cynk ma niższy potencjał korozyjny od stali, tworzy więc on na jej powierzchni specjalną powłokę anodową. Taka powłoka zabezpiecza stal nie tylko izolując ją od środowiska, ale także jako pierwsza ulega utlenieniu, dzięki czemu chroni metal od podłoża. Decydując się na rury ocynkowane ogniowo w domowych instalacjach hydraulicznych, przy wzroście temperatury do powyżej 60 stopni, powłoka anodowa może stać się katodową. Dalej utrzymuje ona swoje właściwości ochronne, jednak w przypadku przerwania się ciągłości, mogą powstać wżery.

Jakie istnieją rodzaje cynkowania?

Powłoki ochronne stosuje się od wielu lat. Wymyślono więc wiele metod ich nakładania. Poniżej znajdziesz najbardziej popularne rodzaje cynkowania, które mogą się przydać przy chronieniu metalowych elementów przed korozją.

Chyba najbardziej popularnym rodzajem cynkowania jest cynkowanie galwaniczne. Metal, który jest odpowiednio przygotowany, poddaje się kąpieli w elektrolicie. Zawiera on związki cynku. Podłączona całość do prądu sprawia, że cząsteczki pierwiastka osadzają się na elemencie, który jest następnie pasywowany, płukany oraz przygotowywany do użytku ogólnego.

 Czym jest cynkowanie i jakie są jego rodzaje

Następnie wyróżniamy cynkowanie ogniowe. Tutaj zanurzamy stal w ciekłym cynku. Dzięki temu możemy pokryć warstwą ochronną elementy o nietypowym kształcie. Dzięki temu otrzymujemy powłokę cynkową, która w zależności od agresywności środowiska może przetrwać od 10 do nawet 100 lat.

Cynkowanie natryskowe zazwyczaj stosuje się w przypadku elementów, które z racji swoich ogromnych rozmiarów nie mogą być zanurzone bezpośrednio w cynku. Czasami tą metodę stosuje się także w przypadku wrażliwości metali na wysoką temperaturę. Tutaj drut cynkowy ulega roztopienia, a za sprężonego powietrza płynny cynk zostaje rozpylony na powierzchni. Mniej obciąża to termiczne dany przedmiot, jednak nie możemy w takim przypadku dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Wyróżnić możemy także cynkowanie proszkowe. Jednak ta metoda jest coraz rzadziej stosowana ze względu na duży nakład pracy, którego wymaga. Jest ona także mało wydajna, przez co nie można ją zastosować w przypadku wielu elementów stalowych. Oczyszczony wcześniej przedmiot umieszczamy w sproszkowanym cynku, który zawiera około 6^ tlenku cynku. Tam przedmiot przebywa przez kilka godzin, a przez ten cały czas trzeba utrzymywać temperaturę w wysokości około 400 stopni. Więcej znajdziesz w tym temacie na https://obex.pl/

Podsumowanie

Cynkowanie jest dość popularnym rozwiązaniem w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki temu procesowi otrzymujemy dodatkową warstwę, która chroni nasz metal przed korozją. Zależnie od tego czy chcemy dotrzeć do różnych zakamarków, czy może jednak zależy nam na standardowym cynkowaniu, wybierzemy inny rodzaj cynkowania. Warto więc wcześniej dokładnie dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujemy.