Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Rozwój technologi informatycznych sprawił, że internet stał się źródłem działalności przestępców. Obecnie coraz częściej dokonywane są przestępstwa związane z kradzieżą danych osobowych czy oszustw dokonywanych za pośrednictwem platform sprzedażowych, a także portali społecznościowych. Ostrzegamy przed kolejnym ze sposobów działania sprawców. Mieszkanka Sosnowca straciła w ten sposób ponad 230 tysięcy złotych.

POLICJA OSTRZEGA !

Po raz pierwszy reklamy firm brokerskich, które nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty, pojawiły się na portalach społecznościowych przełomie roku 2019/2020 . Firmy oferowały szybki zysk i powiększenie inwestowanego kapitału. Pomimo znacznego upływu czasu oszuści nadal działają. Ofiarami padają najczęściej starsze osoby, skuszone chęcią pomnożenia swojego majątku. Użytkownik poprzez kliknięcie w baner reklamowy powyższego podmiotu, przeniesiony zostaje do formularza kontaktowego, w którym pozostawia do siebie numer kontaktowy. Przestępcy wykorzystując atak socjotechniczny polegający na manipulowaniu ofiarą poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę telefoniczną lub kontakt e-mail zmuszają użytkownika do instalacji na swoim sprzęcie komputerowym programu służącego do zdalnej obsługi komputera. Następnie próbują nakłonić ofiarę do udostępnienia danych osobowych w postaci: skanów dokumentów tożsamości, numerów kart kredytowych oraz proszą o to aby ich klient zalogował się do banku, ponieważ ma to usprawnić cały proces inwestycyjny. Podczas swojego działania przestępcy posługują się fałszywymi danymi osobowymi, a numery telefonów, z których dzwonią do klienta posiadają numer kierunkowy ( np. +22 ) wskazujący na Warszawę lub Wrocław lub inne miasto na terenie Polski. W rzeczywistości są to numery telefonów zagranicznych operatorów. Nieświadomy użytkownik udostępniając swoje dane narażony jest na niebezpieczeństwo w postaci utraty środków pieniężnych z rachunku bankowego.

WAŻNE: W ujawnionych dotąd przypadkach przestępcy powołujący się na firmy brokerskie niemal zawsze porozumiewali się ze swoimi klientami w polskim języku z bliskowschodnim akcentem.

INTERNAUTO !

Dokonując zakupów w internecie należy przestrzegać poniższych zasad bezpieczeństwa:

 

1. Zawsze sprawdzaj dane kontaktowe i wiarygodność przedsiębiorcy.

2. Nie klikaj w link przesłany na e-maila czy mms- bardzo prawdopodobnym wówczas jest, że możesz paść ofiarą oszustwa.

3. Wybieraj sklepy, z certyfikatami zaufania, szukaj opinii o sprzedawcy.

4. Sprawdź bezpieczeństwo płatności.

5. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź koszty oraz czas dostawy – przesyłki pocztowej lub kurierskiej.

6. Pamiętaj, że masz 10 dni na odstąpienie od umowy bez ponoszenia kosztów.

7. Nie obawiaj się składania reklamacji.

8. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. W przypadku sporu będziesz w stanie udowodnić swoje racje.

 

Nade wszystko jednak przestrzegamy przed umozliwieniem komukolwiek dostępu zdalego do naszego komputera!- to sposób, dzięki któremu sprawca jest wstanie przejąć wszystkie nasze oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Tak właśnie stało się wczoraj- mieszkanka Sosnowca straciła w ten sposób ponad 230 tysięcy zotych