Czy zboże jare to dobry wybór do uprawy w Polsce?

W odróżnieniu od gatunków ozimych, zboże jare nie wymaga okresu wegetacji oraz niskich temperatur do zapoczątkowania procesu kwitnienia. Są wysiewane wczesną wiosną, a ich cykl rozwojowy zachodzi w jednym okresie wegetacyjnym na przestrzeni kilku miesięcy. Czy w Polsce, gatunki zboża jarego są dobrym rozwiązaniem?

Zalety i wady zbóż jarych

Wśród naturalnych przedstawicieli roślin jarych wymienimy: grykę, kukurydzę, owies, a także słonecznika. Dostępne są również zboże odmiany jare pszenicy, żyta czy jęczmienia, które w naturalnej odmianie zaliczają się do roślin ozimych. Zaletą jest szybszy cykl rozwojowy, a także brak konieczności wegetowania. Są wybierane w cieplejszych klimatach, gdzie śnieg w zimie pojawia się sporadycznie.

Klimat w Polsce w ostatnich latach uległ ociepleniu. W wielu regionach praktycznie nie pojawił się śnieg. Brak pokrywy śnieżnej to poważne zagrożenie dla gatunków ozimych. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się odmiany jare. Mają one jednak pewne wady. Są wysiewane wczesną wiosną, a wszelkie załamanie kapryśnej pogody stanowi zagrożenie dla wielkości oraz jakości plonów.

Czy warto wybrać zboże jare w Polsce?

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach pojawiły się gatunki o znacznie większej odporności na niskie temperatury, zboże jare staje się coraz chętniej wybierane przez polskich rolników. Warto sięgać po odmiany regionalne, które są dostosowane do specyfiki lokalnej gleby. Nasiona wielu odmian zboża jarego możemy również wygodnie zamówić przez Internet.