Wraz z wiekiem potrzeby naszych najbliższych znacząco się zmieniają. Z biegiem lat wymagają oni od nas więcej pomocy w codziennych czynnościach. Warto zatem tak przystosować dom, aby senior czuł się w nim komfortowo, bezpiecznie i mógł być w nim jak najbardziej samodzielny.

Pokój dzienny i sypialnia

Remontując mieszkanie dla starszej osoby, przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jednocześnie, jeśli senior nie wymaga stałej opieki, ważne jest, aby ingerencja w jego przestrzeń nie była zbyt radykalna. W pokoju powinien znaleźć się z pewnością przynajmniej jeden duży, wygodny fotel do czytania i oglądania telewizji. Ważne, aby obok niego ustawić niewielki, podręczny stolik, gdzie będzie można odłożyć okulary lub postawić kubek z herbatą. Jeśli ma być to kącik do czytania, koniecznie zadbajmy o jego odpowiednie oświetlenie. Zaaranżujmy go blisko okna, aby jak najlepiej docierały tam promienie słoneczne. Niezbędna będzie też lampa pozwalająca na czytanie o zmierzchu bez nadmiernego męczenia wzroku. W pokoju seniora powinno być dużo miejsca do gromadzenia i przechowywania różnych przedmiotów, które dla starszych osób mają niejednokrotnie dużą wartość sentymentalną. Nie zapominajmy też o tym, aby na szafkach i komodach wygospodarować miejsce do ustawienia ramek ze zdjęciami czy laurek od wnucząt. Warto nawet kupić specjalnie przeznaczony na to regał czy wiszącą półkę.

W pokoju osoby starszej sprzęty powinny być ustawione w dużych odległościach od siebie, aby nie utrudniały one swobodnego przemieszczania się. Można rozważyć też zakup mebli o zaokrąglonych rantach. Ważnym elementem w pokoju seniora jest stolik lub szafka stojąca obok łóżka, na której powinna znajdować się podręczna lampka nocna. Nie zapominajmy też, że przestrzeń aranżowana z myślą o starszej osobie musi być przytulna. Warto dobrać zatem pasujące do wnętrza estetyczne zasłony, firanki, dywany, a także narzutę i dekoracyjne poduszki na łóżko. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w całym domu podświetlanych włączników światła, które ułatwią znalezienie ich nawet po ciemku.

Łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie najłatwiej o wypadek. Na podłodze oraz pod prysznicem powinny znaleźć się tam maty antypoślizgowe. W pobliżu urządzeń sanitarnych, takich jak: toaleta oraz wanna lub brodzik warto zamontować uchwyty, które ułatwią osobie starszej bezpieczne korzystanie z nich. Wszystkie sprzęty i szafki najlepiej umiejscowić tak, aby senior mógł swobodnie do nich sięgać bez konieczności wspinania się na krzesło czy inne podwyższenie. 

Kuchnia

W kuchni także należy zadbać o ergonomię i funkcjonalność. Jeśli to możliwe, tu również unikajmy wieszania szafek wyżej niż pozwala na to wzrost seniora. Blat kuchenny warto zamontować w taki sposób, aby można było korzystać z niego także na siedząco, np. zostawiając pod nim miejsce na swobodne wsunięcie krzesła. Zadbajmy również o dobre oświetlenie kuchni, zwłaszcza nad stołem oraz wspomnianym już blatem kuchennym, gdzie przygotowywane będą posiłki. Tu dobrze sprawdzą się też wszelkiego rodzaju wieszaki, haczyki i stojaki na różne przybory, sztućce itp., dzięki którym wszystkie niezbędne narzędzia będą zawsze pod ręką. 

Szukasz ponadczasowych i solidnych mebli? Znajdziesz je na:https://zona-design.pl/.

Jak urządzić mieszkanie dla seniora?