Z pewnością nie można powiedzieć, że ktokolwiek dla przyjemności bierze się za holowanie swojego auta. Prawie w każdym przypadku, są to sytuacje, które wywołane są kolizją bądź awarią samochodu. W związku z tym, że każdemu towarzyszy wówczas stres, należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić samochodu osobie, która zdecydowała się nam pomóc i odholować nasz pojazd.

Co warto wiedzieć o holowaniu?

Jeżeli potrzebne będzie nam holowanie Gliwice okażą się miastem, gdzie bez problemu odnajdziemy firmę, która zajmuje się takimi usługami. Czasami jednak znajdzie się życzliwa osoba, która odholuje nas chociaż do najbliższego mechanika. Przed tym, zanim wyruszymy już w drogę, musimy dowiedzieć się jeszcze jak holować auto. Najważniejsze to unikać pośpiechu, ponieważ to może nam tylko i wyłącznie zaszkodzić. Auto uszkodzone powinniśmy odpowiednio przygotować do jazdy, tzn. oznakować je i przymocować do niego holowniczą linkę. Od kierowców także wymaga się odpowiedniego przygotowania. Jeżeli jeden z nich nie jest doświadczony w takich zadaniach, warto aby ten drugi wytłumaczył mu najważniejsze zasady. Przyspieszać powinien holujący, a hamować holowany. Niezbędne będą też ostrzegawcze sygnały. Ustalmy np., że krótkie dwa klaksony do prośba o zatrzymanie się w najbliższym możliwym miejscu, a jeden długo – jest sygnałem do natychmiastowego stopu.

Mając już to za sobą, możliwe są kolejne etapy. Konieczne, aby holujący pojazd miał włączone światła, natomiast obecnie i tak dotyczy to wszystkich pojazdów. Dodatkowo, holowany powinien włączyć stacyjkę, ponieważ w przeciwnym wypadku kierownica może się zablokować, a wtedy nie będzie możliwości skręcania kół. Nie liczmy wówczas na oszczędzanie akumulatora, gdyż chodzi tutaj o uniknięcie bardzo katastrofalnych skutków, kiedy o tym zapomnimy.

Do holowania pojazdu konieczna będzie linka holownicza. Zgodnie z przepisami, kiedy mamy do czynienia ze sztywnym połączeniem, konieczne jest aby odległość między pojazdami nie przekraczała trzech metrów. Jeżeli chodzi o połączenie giętkie – od 4 do 6 metrów. Dodatkowo, wymaga się, aby połączenie było też odpowiednio oznakowane. W największej liczbie przypadków, dochodzi do holowania linką, czyli miękkiego holu. Konieczne jest posiadanie zaczepów, na które będzie możliwe zamocowanie holowniczych uchwytów w samochodach.

Co należy wiedzieć o holowaniu w Gliwicach?

Przed zakupem linki holowniczej, musimy się dowiedzieć, czy będzie ona pasować do naszego samochodu oraz w jaki sposób określona została jej wytrzymałość. Warto, aby linka była w miarę elastyczna, ponieważ taka właściwość pomaga nieco łagodzić ewentualne szarpnięcia podczas holowania. Pamiętajmy jednak, żeby nie była ona też zbyt „gumowa” gdyż może to utrudniać jazdę dla obydwu kierowców.

Kiedy konieczna będzie laweta?

Jeżeli dany samochód nie posiada sprawnych hamulców oraz układu kierowniczego, zgodnie z przepisami holowanie nie będzie możliwe. Co więcej, autolaweta w Gliwicach okaże się też konieczna w innych sytuacjach. Okazuje się, że nie można bowiem holować samochodów, które posiadają automatyczną przekładnie, a także napęd na cztery koła. Jeżeli już jednak się na to zdecydujemy, wypada zachować szczególną ostrożność.

Trójką to podstawa!

Niezwykle często popełnianym błędem, (nie tylko przy autoholowaniu w Gliwicach), okazuje się być uruchamianie awaryjnych świateł. Takie działanie jest wręcz niedopuszczalne, gdyż powinno się je stosować w wypadku samochodów nieruchomych i utrudniających ruch. Dodatkowo, nie będzie wtedy możliwości, aby zasygnalizować zmianę pasa bądź kierunku jazdy.

Prawo o ruchu drogowym nakazuje by samochód, który jest holowany, oznaczony był odblaskowym trójkątem ostrzegawczym, z tyłu po lewej stronie. Zrezygnujmy ze świateł awaryjnych, ponieważ możemy być przez to surowo ukarani przez policję. Co więcej, nie decydujmy się też na umieszczanie trójkąta za tylną szybą auta.