Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Sosnowiec

Trawa ogrodowa – naturalna czy sztuczna?

Najczęściej w ogrodach wysiewanym nasiona traw naturalnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak trawy sztuczne. Co warto wybrać?

Soczyście zielona, przyjemna w dotyku, trwała, ciesząca oko – taka powinna być idealna trawa ogrodowa. Oczekiwany efekt możemy uzyskać jednak nie tylko przez dobór odpowiednich nasion i ich wysiew oraz pielęgnację trawnika, ale również przez zakupienie jego syntetycznego odpowiednika – sztucznej trawy.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę sztucznych traw ogrodowych, na przykład można sprawdzić je na stronie internetowej ich producenta – firmy Multi Grass.

Czy zatem lepsza będzie sztuczna trawa? A może warto zdecydować się na tę naturalną? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Trawa naturalna – zalety i wady

Najczęściej w ogrodach wysiewana jest naturalna trawa. Do wyboru mamy różne warianty traw – są to specjalne mieszanki, które pozwalają na uzyskanie trawnika o odpowiednich właściwościach.

Do wyboru mamy między innymi takie warianty jak trawa ogrodowa ozdobna, trawa ogrodowa sportowa – boiskowa o podwyższonej wytrzymałości, a także mieszanki traw uniwersalnych, które łączą w sobie zalety traw ozdobnych i sportowych.

Naturalna trawa w ogrodzie to przede wszystkim naturalny wygląd pięknego kobierca, ale aby go uzyskać, musimy się napracować. Konieczne jest regularne nawożenie, podlewanie, wertykulacji oraz koszenie trawnika, co może zajmować sporo czasu.

Warto przy tym wskazać, że naturalne trawy do ogrodu nie zawsze sprawdzają się w każdym miejscu. Gdy gleba jest niskiej jakości lub chcemy założyć trawnik w mocno zacienionym miejscu, wtedy możemy mieć problemy z utrzymaniem go w odpowiedniej kondycji.

Warto także wspomnieć o trawach naturalnych w rolce – są sprzedawane w rolkach od razu gotowych do rozłożenia, więc nie musimy czekać na wzejście nasion. Taka trawa jest jednak droższa od tej wysiewanej.

Sztuczna trawa – zalety i wady

Alternatywą dla naturalnej trawy jest sztuczny trawnik, który można znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach do wyboru.

Sztuczne trawy to trawy ogrodowe wieloletnie, które mogą służyć nam bez problemów na naprawdę długi czas. Nie musimy ich nawozić, podlewać, kosić – stale będą wyglądały dobrze.

Sztuczna trawa może być zastosowana w wielu różnych przestrzeniach – można wyłożyć nią cały ogród, ale również jego konkretne przestrzenie, w tym między innymi taras, pergolę, miejsce do zabawy dla dzieci, przestrzeń przy basenie, aby wspomnieć tylko o kilku przykładach.

W sprzedaży możemy znaleźć sztuczne trawy w różnych wzorach do wyboru, w tym między innymi trawy ogrodowe niskie oraz wysokie, gęste i luźniejsze, w jednym odcieniu zieleni oraz w wielu odcieniach.

Gdy sztuczna trawa do ogrodu ma wyglądać naturalnie, najlepiej zdecydować się na taką, która będzie lepszej jakości. Trawy w segmencie premium wyróżniają się wysoką gęstością oraz ciężarem, mają różnorodne odcienie, a także grubości oraz długości włókien – w rezultacie do złudzenia przypominają trawy naturalne. Te niższej jakości nie będą już prezentowały się tak dobrze.

Gdy interesuje nas sztuczna trawa ogrodowa cena będzie wynosiła od około 20 złotych za metr kwadratowy do nawet ponad 100 złotych za metr kwadratowy w przypadku traw z segmentu premium.

Naturalna czy sztuczna trawa ogrodowa – co wybrać?

Zatem nasza decyzja powinna przede wszystkim bazować na naszych indywidualnych potrzebach i możliwościach.

Gdy chcemy uzyskać piękny trawnik od razu, możemy wybrać trawę w rolkach albo sztuczną trawę. Gdy zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie trawy na lata, bez potrzeby jej pielęgnacji, sztuczna trawa sprawdzi się wtedy najlepiej.