Gaz do ogrzewania - coraz więcej firm na polskim rynku oferuje swoim klientom gaz propan oraz gaz propan butan, gdyż te są coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania obiektów mieszkalnych i przemysłowych, a także podgrzewania wody użytkowej. Ale czy ogrzewanie domu gazem z butli to rzeczywiście taki dobry pomysł?

W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania oraz wątpliwości inwestorów projektujących własne domy jednorodzinne oraz osób przymierzających się do modernizacji instalacji grzewczych w już istniejących nieruchomościach. Zarówno pierwsi, jak i drudzy mogą skorzystać z możliwości ogrzewania swojego domu gazem. Ale czy to rozwiązanie im się spodoba? I w tym cały problem, gaz do ogrzewania dla wielu inwestorów wciąż jest raczej kontrowersyjnym i kosztownym rozwiązaniem, które bardziej opłacalnym wydaje się zastąpić kotłem grzewczym na eko-groszek lub pellet. Mimo to, przedsiębiorczy inwestorzy coraz częściej pytają o gaz do ogrzewania i coraz chętniej decydują się na ten sposób ogrzewania swoich domów, mimo iż jest on bardziej kosztowny. Dlaczego?

Dlaczego wybieramy gaz do ogrzewania?

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy gaz jest jednym z droższych paliw, jakie możemy wybrać do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Mimo to liczba powstających instalacji gazowych wciąż rośnie. Gdybyśmy patrzyli na ten fenomen wyłącznie przez pryzmat rachunków za ogrzewanie musielibyśmy przyznać, że jest to niedorzeczne. Ale wysokość rachunków to nie jedyny czynnik, jaki biorą pod uwagę inwestorzy decydujący się na ogrzewanie gazem. Gazowa instalacja grzewcza to rozwiązanie, które śmiało można określić rozwiązaniem bezobsługowym. W odróżnieniu od kotłów grzewczych zasilanych na eko-groszek, pellet czy dowolne inne paliwo, instalacja zasilana gazem nie wymaga „dokładania” do pieca, gdyż gaz doprowadzany jest do niej stale z przez nitkę gazociągową. Ale co w sytuacji gdy nie możemy podpiąć się do instalacji gazowej i korzystać atutów gazu ziemnego lub jego kaloryczność okazuje się niewystarczająca w stosunku do wymagań technologicznych danej instalacji grzewczej? Wówczas rozwiązaniem jest gaz do ogrzewania w postaci płynnej, który dostarczamy do instalacji grzewczej ze specjalnego zbiornika znajdującego się na zewnątrz ogrzewanego obiektu. Gazem takim może być propan lub propan butan. Jedynym mankamentem instalacji z zewnętrznym zbiornikiem gazu jest konieczność pamiętania o regularnym uzupełnianiu zbiornika. Jednak nawet wówczas system grzewczy możemy określić mianem bezobsługowego, gdyż częstotliwość uzupełniania zbiornika jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku kotłów grzewczych, w których wsad trzeba uzupełniać regularnie (często nawet kilka razy w ciągu doby).

Drugą zaletą instalacji zasilanej na gaz do ogrzewania jest czystość. Każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność przebywania w przydomowej kotłowni wie, jak brudne potrafi być to pomieszczenie. Oczywiście nowoczesne kotły grzewcze znacząco ograniczyły ilość brudu generowaną podczas ogrzewania budynku, mimo to kotłownie wciąż trudno nazwać czystymi. W przypadku instalacji zasilanej gazem LPG możemy praktycznie zapomnieć o kotłowni, nie ma też potrzeby regularnego opróżniania popielnika czy magazynowania opału na cały okres grzewczy. Jest więc czysto i schludnie, a my zyskujemy dodatkowe pomieszczenie, które musielibyśmy przeznaczyć na tradycyjną kotłownię. Warto również wspomnieć o zaletach zdrowotnych. Gaz – mimo obiegowej opinii – jest paliwem bardzo ekologicznym, co oznacza że jest także bezpieczny dla naszego zdrowia i życia.

Gaz do ogrzewania - dlaczego gazowe instalacje grzewcze są lepsze od węglowych?