Policja Sosnowiec: Oszuści i ich metody. Jak się przed nimi ustrzec?
Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze wciąż zmieniają swoje metody. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i rozważnym w codziennym życiu. Metoda na policjanta, oferowanie podrobionego towaru czy fałszywe zbiórki na szlachetny cel - to te najczęściej spotykane. Przeczytajcie nasze rady, o tym jak rozpoznać podejrzaną sytuację i jak nie dać się oszukać.
Jednym z najczęściej spotykanych sposobów, dotykająca przede wszystkim osoby starsze, jest metoda na wnuczka, lub na policjanta. Oszuści podszywają się pod członka rodziny lub pod funkcjonariusza Policji i w telefonicznej rozmowie próbują wyłudzić oszczędności rozmówcy.
Jednak przestępcy nie ograniczają się tylko do tej metody. Kolejnym sposobem oszustwa jest oferowanie podrobionego towaru. Działając z presją czasu, oszuści nie dają zbyt dużo czasu do namysłu i w rozmowie przekonują, że oferowany towar jest oryginalny i w znakomitej, promocyjnej cenie.
Oszuści swoją przestępczą działalność rozciągają także napubliczne zbiórki. Działając nierzadko pod przykrywką akcji zbiórki środków na szlachetny cel i posługując się podrobionymi legitymacjami i zaświadczeniami próbują wyłudzić pieniądze.
Wszystkie te metody łączy presja czasu ze strony przestępców. Najlepszym sposobem przeciwdziałania jest więc duża ostrożność przy podejmowaniu decyzji.****
Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, zakończmy rozmowę.
Poinformujmy naszych najbliższych o podejrzanej sytuacji.Nie wahajmy się również zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.
Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Komenda Miejska Policji w Sosnowcu sosnowiec.slaska.policja.gov.pl/, sosnowiec.slaska.policja.gov.pl/k24/informacje/wiadomosci/240062,Oszusci-i-ich-metody-Jak-sie-przed-nimi-ustrzec.html
Autor: krystian