Jak wybrać idealne oświetlenie do biura? Poznaj porady eksperta

3 min czytania
Jak wybrać idealne oświetlenie do biura? Poznaj porady eksperta

Oświetlenie biura jest jednym z kluczowych aspektów w trakcie jego aranżacji. Jest ważne szczególnie ze względów na zdrowie i komfort pracy pracowników. Jak wybrać najlepsze oświetlenie, które spełni wszystkie wymagania? Poznaj porady eksperta.

Oświetlenie sufitowe w biurze

Niezależnie od tego jak dużym dysponujemy biurem, ile osób w nim pracuje czy jak jasna jest przestrzeń i tak niezbędne jest oświetlenie sufitowe. Gwarantuje ono jednakowy poziom świtała zarówno w ciemniejsze dni jak i po zmroku. Bardzo ważne jest aby zachować jego odpowiednie natężenie i kolor dostosowany do pomieszczenia. Pokoje i przestrzenie biurowe zgodnie z przepisami prawa pracy powinny mieć dostęp do światła dziennego (stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić optymalnie jeden do ośmiu 1:8). Mimo to oświetlenie elektryczne, szczególnie sufitowe powinno mieć parametry zgodne z PN (Polskie Normy) i być niezależne od światła dziennego. Jako lampy sufitowe świetnie sprawdzą się oprawy z oświetleniem led, plafony czy oczka sufitowe. Jeśli mowa o pokojach biurowych lub gabinetach można wykorzystać nawet oświetlenie i lampy domowe. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej mocy i luminacji.

Oświetlenie miejscowe

Poza lampami sufitowymi bardzo ważne jest również dodatkowe doświetlenie blatu roboczego lub biurka. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać lampy biurkowe lub lampki punktowe. W tym przypadku kluczowe są indywidualne preferencje pracownika. Przy ich wyborze należy się również kierować stanowiskiem i zakresem pracy. Osoby czytające dużo dokumentów będa potrzebowały innego oświetlenia niż pracownicy komputerowi. Czasem też doświetlane są dodatkowe miejsca takie jak tablice, sale konferencyjne czy recepcja.

Parametry oświetlenia biurowego

Aranżując oświetlenie biura, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów∑, które mają wpływ na zdrowie i komfort pracy pracowników.

  1. Natężenie oświetlenia - natężenie oświetlenia wyrażane jest w luksach. Jeden luks lx jest równy jednemu lumenowi na metr kwadratowy. W przypadku Polskich Norm przyjęto zalecane stopniowanie natężenia oświetlenia, w luksach o wartości: 20—30—50—75—100—150—200—300—500—750—1000—1500—2000—3000—5000. Poszczególne wnętrza wewnątrz biura, biuro jak i stanowiska pracy powinny być oświetlone na podstawie stopnia trudności pracy wzrokowej, charakteru wykonywanej pracy, a nawet samopoczucia i preferencji pracownika. Przykładowo otoczenie biurka powinno być oświetlone na poziomie 300 lx, a sam blat roboczy już na poziomie 500 luksów.
  2. Rozkład luminancji w otoczeniu biurowym - luminacja to nic innego jak współczynnik odbicia światła od powierzchni, właściwie zrównoważona będzie pozytywnie wpływać między innymi na takie aspekty jak: ostrość widzenia pracownika, czułość kontrastową gałek ocznych oraz ich ogólną sprawność. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska luminacja mogą negatywnie wpływać na komfort pracy i zdrowie pracowników.
  3. Barwa światła biurowego i oddawanie barw - jednostką w jakiej wyrażamy temperaturę barwową są Kelviny. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K. Światło zimne inaczej nazywane białym ma temperaturę powyżej 3300 K. Dziś najczęściej odchodzi się od zbyt zimnego oświetlenia i zbyt ciepłego. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji pracowników i pracodawcy. Najlepiej oscylować w granicach 3600 4000 K, czyli tzw. światła neutralnego.

źródło: http://nonameoffice.pl/14-oswietlenie

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

otososnowiec_kf