Zagłębiowskie Hospicyjne Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego otwarte!

Na ten dzień Sosnowieckie Hospicjum czekało od lat. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie Zagłębiowskiego Hospicyjnego Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego, które mieści się w nowej siedzibie przy ul. H. Dobrzańskiego 131.

GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA TUTAJ.

- Budowa odbyła się w rekordowo krótkim czasie, od listopada ubiegłego roku. To pokazuje skalę zaangażowania osób związanych z Hospicjum. Warto podkreślić, że Sosnowieckie Hospicjum powstało przy ogromnym wsparciu miasta i środków zewnętrznych. Prawie 5,5 mln zł dofinansowania (w sumie koszt całej inwestycji to 10 mln zł) otrzymaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na adaptację i rozbudowę podarowanego przez Gminę za 1% wartości budynku za co serdecznie dziękuję obecnemu prezydentowi Arkadiuszowi Chęcińskiemu, a wcześniej członkowi zarządu województwa śląskiego, który uwierzył w to, że jako organizacja pożytku publicznego damy radę udźwignąć ciężar tego zadania – mówiła podczas uroczystego otwarcia Małgorzata Czapla.

Prezes Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła nie kryła wzruszenia. – To dla nas, całej hospicyjnej działalności wielki dzień. Dziękuję wszystkim, którzy są z nami i nas wspierają. Władzom miasta, radnym, wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, osobom, które na co dzień pracują na rzecz hospicjum, które działa w Sosnowcu już od 20 lat – podkreślała prezes Czapla.

W Zagłębiowskim Centrum Wsparcia będzie się mieścić m.in. hospicjum stacjonarne, ośrodek pobytu dziennego, rehabilitacji oraz poradnia medycyny paliatywnej. Według założeń docelowo pod równoczesną opieką będzie mogło przebywać w placówce 25 podopiecznych wymagających stałej opieki całodobowej oraz zaplanowano 25 miejsc w dziennym ośrodku pobytu. Długość pobytu w ośrodku będzie dostosowana do potrzeb podopiecznych. Łącznie każdego roku z hospicyjnej placówki będzie korzystać blisko 1000 beneficjentom, ponieważ oprócz wyżej wymienionego zakresu opieki, w centrum będzie zapewniona także rehabilitacja, wsparcie psychologiczne oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.


Centrum będzie oferować m.in. stacjonarną opiekę całodobową, głównie dla osób nieuleczalnie chorych na nowotwory po zakończonym leczeniu i dla osób starszych, niesamodzielnych, po hospitalizacji wymagających okresowego wsparcia opiekuńczo-medycznego. W ramach centrum będzie działać także Dzienny Ośrodek Opieki dla osób starszych, częściowo niesamodzielnych, którzy nie powinni zostać bez opieki na czas pracy opiekunów i dla osób starszych, wykluczonych ze względu na samotność. Nie zabraknie także opieki środowiskowej dla osób starszych, niesamodzielnych, którzy ze względu na swoją chorobę czy niepełnosprawność muszą pozostać w domu, a wymagają wsparcia opiekuńczo-pielęgnacyjnego. W centrum będą prowadzone także szkolenia, dotyczące opieki - dla opiekuna i rodziny, którzy opiekują się osobą starszą, niesamodzielną z powodu choroby czy niepełnosprawności oraz dowiedzieć się, jakie są możliwości w mieście objęcia ich członka rodziny opieką przez inne instytucje. Na wsparcie psychologiczne będą mogły liczyć osoby, które same opiekują się swoimi bliskimi lub sami zostali dotknięci chorobą. W centrum działać będzie także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki której będzie można wypożyczyć m.in. wózki inwalidzkie, kule, chodziki czy koncentratory tlenu.