„Użyj mocy bez przemocy”

19 marca w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu, ul. Warszawska 2 odbędzie się konferencja pn. „Nowoczesne perspektywy przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, która będzie inaugurowała organizowaną przez Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie kampanię społeczną pn. „Użyj mocy bez przemocy”. Początek o godzinie 11.00. Organizatorem konferencji  jest Centrum Kształcenia  Zawodowego  i  Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25.

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do dyrektorów, pedagogów i psychologów sosnowieckich szkół, przedszkoli oraz placówek opiekuńczo–wychowawczych, organizacji zajmujących się zapobieganiem i niwelowaniem skutków przemocy. Zaproszenie na Konferencję otrzymali również przedstawiciele samorządu oraz władz miejskich. Udział zapowiedzieli eksperci z ramienia podmiotów zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie w rożnych obszarach: Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, Sądu Rejonowego w Sosnowcu, Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25. Konferencja ma na celu przede wszystkim ukazanie zjawiska przemocy jako ważnego problemu społecznego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za działania mające na celu zapobieganiu przemocy, zaprezentowanie założeń oraz planowanych działań kampanii przeciwdziałania przemocy realizowanej przez Miasto Sosnowiec. Będzie również okazją do wymiany poglądów i doświadczeń w sferze działań związanych z zapobieganiem przemocy i niwelowaniem jej skutków. Konferencja ma charakter otwarty. Po wystąpieniach ekspertów przewidziana jest możliwość zadawania pytań oraz dyskusja.

W Sosnowcu od miesiąca marca 2018 r. rusza kampania społeczna pn. „Użyj mocy bez przemocy”, której organizatorem jest Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sosnowcu. Czynny udział przy organizacji poszczególnych  działań bierze Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Celem kampanii jest ukazanie zjawiska przemocy głównie wobec dzieci jako ważnego problemu społecznego oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za działania mające na celu zapobieganie przemocy. Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta. W ramach kampanii planuje się realizację różnych przedsięwzięć takich jak:

1. Konferencja inaugurująca kampanię społeczną pn. „Użyj mocy bez przemocy”; odbędzie się 19.03.2018 r. (Sala widowiskowo-koncertowa „Muza”) od godz. 11.00 do 13.00 (realizator działania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego)

2. Pikniki „Podaruj dzieciom uśmiech”  I Piknik 19.05.2018 r. (Park Sielecki) II Piknik 09.06.2018 r. (Park im. Jacka Kuronia) III Piknik 13.06.2018 r. (Stadion Ludowy)  IV Piknik 19.09.2018 r. (Plac Stulecia) (realizator działania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego)

3. Cykl szkoleń dla profesjonalistów, spotkania z rodzicami; spotkania z młodzieżą; szkolenia oraz spotkania z rodzicami, młodzieżą będą się odbywały od marca do października 2018 r. (realizator działania: Zespół Interdyscyplinarny; Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Sąd Rejonowyw Sosnowcu, MOPS Sosnowiec)

4. Program futbolowa pedagogika; treningi rozpoczynają się od marca 2018 r. i potrwają do czerwca 2018 r. Mecz finałowy dzieci z przedstawicielami Urzędu Miejskiego/Policji/Sąduodbędzie się w dniu 13.06.2018 r. na Stadionie Ludowym.  (realizator działania Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze Pomocy Dziecku i Rodzinie)

5. Pokazowe rozprawy sądowe; będą odbywały się w miesiącu wrześniu 2018 r. (realizator działania :Zespół Interdyscyplinarny, Sąd Rejonowy w Sosnowcu)

6. „Sportowcy przeciwko przemocy”; w/w akcja będzie trwała od początku do końca kampanii społecznej. (realizator działania :Zespół Interdyscyplinarny, KMP w Sosnowcu)

7. Festiwal filmowy – przemoc widziana oczami młodzieży; festiwal zostanie zrealizowany do końca roku szkolnego 2017/2018. (realizator działania :Zespół Interdyscyplinarny, KMP w Sosnowcu)

8. Realizacja projektu „Schronienie na lata to dom mama tata”– patrol przyjazny dziecku projekt realizowany jest od stycznia do grudnia 2018 r. (realizator działania :MOPS Sosnowiec, KMP w Sosnowcu)

9. Konferencję pn. „Dla dobra dziecka”, podsumowująca całą  kampanię „Użyj mocy bez przemocy”; termin: 06.11.2018 r. Urząd Miejski w Sosnowcu; od godz. 9.00 do 15.00. (realizator działania :Zespół Interdyscyplinarny, Wydział Polityki Społecznej w Sosnowcu; MOPS Sosnowiec ) Każda instytucja, szkoła/organizacja, a także osoba prywatna może włączyć się w realizację kampanii społecznej pn. „Użyj mocy bez przemocy”. Wszystkich chętnych zachęcamy do kontaktu z Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy
 w Rodzinie w Sosnowcu – Panią Agnieszką Sekunda, tel. 32 297 70 24 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;


Patronat honorowy nad kampanią objęli: Biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, Prezydenta Sosnowca Arkadiusz Chęciński Patroni medialni: TVP 3 Katowice, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski, Twoje Zagłębie.