Umowa z Narodowym Centrum Badań Jądrowych podpisana

6 kwietnia w II LO im. E. Plater w Sosnowcu zostało podpisane porozumienie pomiędzy dyrekcją LO, a Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

W imieniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych porozumienie podpisała prof. dr hab.  Ewa Rondio, zastępca dyrektora NCBJ do spraw naukowych, natomiast szkołę reprezentowała dyrektor Justyna Tulicka. - NCBJ reprezentował także prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, dyrektor działu szkoleń i doradztwa. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która taką współpracę nawiązała i realizuje – podkreśla Justyna Tulicka. - Porozumienie z NCBJ na pewno wpłynie w sposób niebywale pozytywny zarówno na poziom kształcenia naszego liceum jak również zainteresowanie przyszłych absolwentów. Posiadam głębokie przekonanie, iż kierunek ten pozwoli naszym absolwentom odnaleźć zarówno pasję w życiu osobistym, jak i interesujące i popłatne zajęcie w przyszłej karierze zawodowej - dodała dyrektor LO im. E. Plater.

Podpisanie umowy było jednym z punktów Dni Otwartych. Przyszli uczniowie wzięli udział w wykładzie o składnikach materii, który wygłosiła dr Katarzyna Deja, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych NCBJ oraz w pokazach i doświadczeniach prezentowanych w sali gimnastycznej przez pracowników NCBJ zajmujących się na co dzień edukacją i szkoleniami. Doświadczenia, których nie można przeprowadzić  w szkolnych pracowniach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów i licealistów.  Uczniowie mieli m.in.: okazję zobaczyć komorę mgłową umożliwiającą obserwację promieniowania kosmicznego, działanie generatora Van de Graffa, odchylanie cząstek promieniowania beta w polu magnetycznym, przenikanie promieniowania przez różne osłony, promieniowanie różnych substancji i materiałów z naszego otoczenia oraz zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. W jednej z sal uczniowie mogli zapoznać się z budową, działaniem i sterowaniem jedynego polskiego reaktora jądrowego Maria.


- Dzięki wizycie pracowników NCBJ nasi goście z gimnazjów oraz uczniowie Plater zyskali wiedzę o tym, że promieniowanie jonizacyjne jest wszechobecne, niezwykle użyteczne w przemyśle, medycynie i energetyce, a niebezpieczne tylko wtedy, gdy z braku wiedzy lub rozsądku niewłaściwie się nim posługujemy - relacjonowała dyrektor Tulicka.

Dyrektor LO im.E.Plater Justyna Tulicka wraz z prof. dr hab.  Ewą Rondio, zastępcą dyrektora NCBJ do spraw naukowych

 

Obejrzyj materiał w Aktualnościach TVP Katowice