Korona Gór Polskich do zdobycia!

28 szczytów, łącznie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m., trasy pokonywane wyłącznie siłą własnych mięśni. Brzmi jak wyzwanie? I bardzo dobrze! Korona Gór Polski – bo o niej mowa – spędza sen z powiek niejednemu turyście i od dawna już stanowi trekkingowy cel dla wielu z nich. Pomysłodawcą projektu jest Dariusz Kłosuń, sosnowiczanin i były ratownik GOPR.  

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich pasjonatów gór. Kierownikiem wypraw Korony Gór Polski jest Starszy Ratownik GOPR GJ Dariusz Kłosuń - alpinista, taternik, wspinacz, z dużym doświadczeniem w ratowaniu ludzi w jaskiniach, skałach czy też w wypadkach masowych uwielbiający topografie gór polski. Koszt wycieczek to jedynie przejazd i ewentualne bilety do parków.

Pomysłodawca projektu zachęca do współpracy. Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomysł na zdobycie najwyższych polskich szczytów, które zebrane razem tworzyć miały Koronę Gór Polski urodził się kilka lat temu. Zdobywanie Korony to podróż przez wszystkie polskie pasma górskie: od Sudetów aż po Bieszczady. Tak naprawdę w projekcie tym nie liczby są tutaj najważniejsze tylko dobra zabawa z całą rodziną, przyjaciółmi lub z osobami którzy po prostu chcą zdobyć Koronę lub poszczególny szczyt a przy okazji dobrze się bawić.


To, że na Koronę składa się 28 szczytów wcale nie jest aż tak istotne. Ważne, że zostały one wybrane według klucza, który zakłada promowanie regionów – choć bardzo atrakcyjnych – wciąż jeszcze mało znanych wśród osób, zajmujących się turystyką amatorsko. Istnienie konkretnej listy – planu – ma swoje zalety. Pozwala podejść do wypraw bardzo zadaniowo, a to z kolei stanowi doskonałą motywację do zdobywania kolejnych szczytów. Łatwo dostrzec, ile już za nami i to, ile jeszcze na nas czeka. Do tego dochodzi poczucie wykonania konkretnego zadania i bliskości celu, do którego dążymy. Kolekcjonowanie Korony to poznawanie różnorodności polskich krajobrazów. Oto, co możecie zobaczyć i czego doświadczyć podczas turystycznej przygody z Koroną Gór Polski.

 

OPIS POSZCZEGÓLNYCH SZCZYTÓW

Tatry – Rysy 2499 m n.p.m. – najwyższy szczyt Korony Gór Polskich i zarazem najczęściej odwiedzany  szlak tatrzański. Przy dobrej pogodzie istnieje możliwość, by podziwiać widoki w promieniu nawet 100 km.

Beskid Żywiecki – Babia Góra 1725 m n.p.m. – królowa niepogody, jedyny w Polskich, poza Tatrami, masyw, w którym występuje alpejskie piętro roślinności. Bardzo wymagająca, ale zarazem doskonała  na aromatyczną kawę z termosu przy wschodzie słońca.

Karkonosze – Śnieżka 1603 m n.p.m. – położona na granicy polsko-czeskiej, jest najwybitniejszym szczytem Polski.

Masyw Śnieżnika – Śnieżnik 1425 m n.p.m. – jedna z najczęściej odwiedzanych gór ziemi kłodzkiej. Jedyna góra w Masywie Śnieżnika, która wychodzi poza granicę lasu.

Bieszczady Zachodnie – Tarnica 1346 m n.p.m. – górująca nad połoninami, stanowi jeden 
z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w całych Bieszczadach. Przy dobrej widoczności można z niej dostrzec nawet Tatry.

Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m. – tuż obok szczytu, obok schroniska PTTK, znajduje się  Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Uwaga! Na gorczańskich szlakach (przez dużą wycinkę lasów) bardzo łatwo się zgubić.

Beskid Sądecki – Radziejowa 1266 m n.p.m. – na szczycie Radziejowej znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, a na jej północnym stoku rezerwat przyrody Baniska, jaskinia Bania
w Radziejowej oraz małe osuwiskowe jezioro

Beskid Śląski – Skrzyczne 1257 m n.p.m. – na szczyt dojechać można wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Skrzyczne jest również doskonałym punktem startowym dla paralotniarzy.

Beskid Wyspowy – Mogielica 1171 m n.p.m.  – w masywie góry przebiega Trasa Narciarstwa Biegowego Mogielica, będąca jednocześnie najdłuższą i najwyżej położoną tego typu trasą 
w Małopolsce.

Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. – trasa niewymagająca – idealna na spacery 
z małymi dziećmi. Obok szczytu przebiega fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzącego ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.

Góry Bialskie – Rudawiec 1112 m n.p.m. – zbocza góry porasta Puszcza Jaworowa, której fragmenty objęte zostały ochroną (rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki). Charakterystyczne dla Gór Bialskich są spłaszczone szczyt i stromo opadające ku dolinom zbocza.

Góry Orlickie – Orlica  1084 m n.p.m. – poniżej szczytu znajduje się (warta zobaczenia) jaskinia Złota Sztolnia.

Pieniny – Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m. – na bardzo wyeksponowanym (charakterystycznym dla Pienin) piaskowym szczycie postawiona została galeria widokowa.

Góry Sowie – Wielka Sowa 1015 m n.p.m. – na szczycie znajduje się 25-metrowa wieża żelbetowa. Zbocza góry są doskonałymi terenami narciarskimi i rowerowymi.

Beskid Niski – Lackowa  997 m n.p.m. – podejście czerwonym szlakiem jest najbardziej stromym podejściem nie tylko w Beskidzie Niskim, ale też w całej Polsce (z wyjątkiem szlaków tatrzańskich).

Góry Złote – Kowadło 989 m n.p.m. – wierzchołek góry jest bardzo mocno zalesiony – może to utrudniać dobrą widoczność.

Góry Bystrzyckie – Jagodna 977 m n.p.m. – w leżących u podnóża góry miejscowościach znajduje się dużo tras narciarstwa biegowego. Góry Bystrzyckie nie są popularnym rejonem turystycznym, dlatego stanowią atrakcję przede wszystkim dla rowerzystów górskich i tych, którzy unikają zatłoczonych szlaków.

Rudawy Janowickie – Skalnik  945 m n.p.m. – góra ma w rzeczywistości dwa wierzchołki. Na niższym – południowo-zachodnim – znaleźć  można wiele okazałych skałek o fikuśnych kształtach (charakterystyczne dla Rudaw Janowickich).

Góry Kamienne – Waligóra 936 m n.p.m. – u podnóża góry, wokół Głuszycy, przebiega górski szlak rowerowy – jedno z jego odgałęzienie prowadzi na szczyt.

Beskid Mały – Czupel 933 m n.p.m. – wiatrołomy i wylesienie szczytu sprawiły, że można z niego oglądać rozległe widoki (masyw Czupla jest mocno zalesiony).

Góry Stołowe – Szczeliniec  919 m n.p.m. – miejsce bardzo atrakcyjne zwłaszcza na trekkingi z małymi dziećmi. „Baśniowe” warunki góry docenili także twórcy „Opowieści z Narnii”, kręcąc w okolicach Szczelińca sceny do „Księcia Kaspiana”.

Beskid Makowski – Lubomir 904 m n.p.m. – na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Doskonałe miejsce na letnie obserwacje nieba.

Góry Opawskie – Biskupia Kopa  889 m n.p.m. – na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, a nieopodal znaleźć można ruiny zamku Leuchtenštejn (zbudowanego w połowie XIII w. w celu ochrony Biskupstwa Wrocławskiego).

Góry Wałbrzyskie – Chełmiec 851 m n.p.m. – zbocza góry są szczególnie lubiane przez downhillowców.

Góry Bardzkie – Kłodzka Góra 765 m n.p.m. – szczyt nie należy do najbardziej popularnych – doskonały pomysł na ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Góry Kaczawskie – Skopiec  724 m n.p.m. – trasa bardzo łagodna. Szczyt w całości porośnięty lasem. Jaskinie Gór Kaczawskich słyną z nietoperzy – warto o tym pamiętać, znajdując się na szlaku późnym wieczorem lub nocą.

Masyw Ślęży – Ślęża 718 m n.p.m. – masyw pokrywają liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Na szczycie znajduje się drewniany augustiański kościół.

Góry Świętokrzyskie – Łysica 612 m n.p.m. – na zboczach góry znaleźć można, charakterystyczne dla tego pasma, gołoborze.

 

CZAS TRAWNIA PROJEKTU

Czas trwania projektu: styczeń 2018 - grudzień 2019r. Na pierwsze nasze wyzwanie wybraliśmy Góry świętokrzyskie ze szczytem Łysica(612m n.p.m..)Wyjazd planujemy na weekend 27-28.01.2018r. Ostatni na naszej liście będzie wyjazd w Tatry i zdobycie Rysów (2499 m n.p.m.).

 

CEL PROJEKTU

Projekt został zrobiony z mojego doświadczania - bycia tatą mam dwie córki które są w wieku 8 i 5 lat staraliśmy się z żoną aby nie miały lub bardziej ograniczony czas kontaktu z laptopem, tabletem czy też
z telefonem bo tylko granie i granie wiemy że technologia idzie do przodu ale zawsze można to ograniczyć.

Dla rodziców może jest to bardzo wygodne ponieważ mają spokój dzieci zajmują się wirtualnym życiem a rodzice zajmują się sobą czy też domem a najważniejsze jest aby wspólnie spełnić czas co niektórzy w tym czasie tempie życia zapominają, a dobrze i fajnie jest spędzić razem czas i dlatego powstała ten projekt aby zostawić elektronikę i spędzić fajnie czas z rodziną, przyjaciółmi.... Podczas wyjazdów będą prowadzenia szkolenia i prelekcje związane z pierwszej pomocy jak i również tematy związane z górami czyli bezpieczeństwo gór, zagrożenie czy topografia itp..

 

UCZESTNICY PROJEKTU

Tak naprawdę każdy może być uczestnikiem projektu zapraszamy wszystkich chętnych którzy chcą zdobyć Koronę Gór Polski chętnie zapraszamy rodziny, przyjaciół rodzin itp....