150.rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Dzisiaj przypada 150.rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego - działacza niepodległościowego,dowódcy wojskowego, polityka, Naczelnika Państwa Polskiego w latach 1918–1922 i naczelnego wodza Armii Polskiej od 11 listopada 1918 r., Pierwszego Marszałka Polski od 1920 r.; dwukrotnego premiera Polski (1926–1928 i 1930), twórcę tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 roku po zamachu stanu. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 wzięli udział w lekcji historycznej i akcji edukacyjnej rozdając mieszkańcom  Sosnowca ulotki infomacyjne na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego i jego pobytu w Zagłębiu.

 

 

W Legionach Polskich walczących w I wojnie światowej u boku armii austro-węgierskiej służyło około tysiąca Zagłębiaków. Nabór do oddziałów prowadziły Tajne Komisariaty Wojska Polskiego.Koszary dla ochotników zorganizowano przy ul.Wawel oraz w szkole w Milowicach. Komendy lokalne Polskiej Organizacji Wojskowej powstały na Pogoni, w Sielcu,na Środuli,w Milowicach,Niwce,Klimontowiei na Piaskach. w dniu 23 sierpnia wyruszył z Sosnowca pierwszy oddział liczący 80 strzelców ,pod komendą Jana Zientarskiego, który włączono potem do II Brygady Legionów. W sierpniu 1914 r.Leon Berbecki sformował Kompanię liczącą 150 hutników z Sosnowa i Dąbrowy, a Stanisław Paderewski kolejną, w skład której weszli górnicy kopalni"Saturn" w Czeladzi.W październiku obaj oficerowie spotkali się w Zagórzu z Józefem Piłsudskim.

Tutaj w domu Stanisława Wrzoska mieścił się Oddział Wywiadowczy Legionów Polskich. Kompania por. S. Paderewskiego wzięła udział w jednej z najcięższych bitew stoczonych przez legionistów – pod Krzywopłotami k. Olkusza (17-18 października 1914 r.). Czyn zbrojny legionów Piłsudskiego i zarazem Zagłębiaków zakończyła bitwa obronna pod Kostiuchnówką na Wołyniu stoczona w dniach od 4 do 7 lipca 1916 r.