Wanda Telakowska wróci do Sosnowca bez pomnikowego patosu

Wanda Telakowska wróci do Sosnowca bez pomnikowego patosu

FOT. Urząd Miasta w Sosnowcu

W Sosnowcu szykuje się spotkanie, które może odświeżyć pamięć o jednej z najważniejszych kobiet polskiego wzornictwa. Podczas Zagłębiowskiego Czwartku Katarzyna Rzehak opowie o Wandzie Telakowskiej tak, by zniknęła muzealna sztywność, a zostały energia, temperament i konkretne dokonania. Telakowska, urodzona w Sosnowcu, odcisnęła wyraźny ślad na tym, jak wyglądały powojenne przedmioty codziennego użytku, mieszkania i samo myślenie o pięknie. To będzie opowieść nie tylko o projektowaniu, lecz także o ambicji, która miała trafić do zwykłych domów.

  • Pomysł na piękno, który wyszedł poza pracownie
  • Biografia bez patosu i z archiwalnym nerwem

Pomysł na piękno, który wyszedł poza pracownie

W centrum tej historii stoi postać, którą wielu historyków sztuki i designu stawia najwyżej wśród twórców polskiego wzornictwa powojennego. Wanda Telakowska nie traktowała ładnych przedmiotów jak luksusu dla wybranych. Uważała, że dobre otoczenie, sensownie urządzone mieszkanie, porządnie zaprojektowane ubranie i rzeczy używane na co dzień mają realny wpływ na człowieka.

Z tej myśli wyrósł założony przez nią w 1950 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego. To właśnie tam miały powstawać wzory, które później trafiały do codziennego życia i zmieniały je po cichu, ale skutecznie. Instytut stał się miejscem ważnym nie tylko dla projektantów. Był także sygnałem, że design może być czymś więcej niż ozdobą – może porządkować rzeczywistość i podnosić jej jakość.

Biografia bez patosu i z archiwalnym nerwem

O Wandzie Telakowskiej podczas spotkania opowie Katarzyna Rzehak, autorka jej biografii. Zamiast pomnikowego tonu ma pojawić się żywa opowieść złożona z dokumentów, odnalezionych śladów i historii wydobytych z archiwów. Rzehak nie zatrzymuje się na oficjalnym wizerunku. Sięga też po anegdoty, legendy i zmyślenia, bo właśnie one pokazują, jak silną osobowością była Telakowska.

W źródłach wraca obraz kobiety barwnej, ciętej w słowie i obdarzonej poczuciem humoru. Przyjaźniła się z ważnymi postaciami swojej epoki, w tym z Iwaszkiewiczem, Miłoszem i Krzywicką. Taki zestaw mówi sporo o świecie, w którym się poruszała – o środowisku intelektualnym, ale też o czasie pełnym napięć, sporów i wielkich ambicji.

Spotkanie odbędzie się w ramach Zagłębiowskiego Czwartku, który przygotowują Zagłębiowska Mediateka, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu.

  • 21 maja
  • godz. 17.00
  • Aula Zagłębiowskiej Mediateki
  • wstęp wolny

Dla Sosnowca to okazja, by przypomnieć postać urodzoną właśnie tutaj, a zarazem jedną z tych, które wyraźnie wpłynęły na polską kulturę użytkową. Telakowska wraca więc nie jako odległa bohaterka z podręcznika, ale jako ktoś, kto naprawdę zmienił sposób patrzenia na przedmioty, z których korzysta się każdego dnia.

na podstawie: Urząd Miasta w Sosnowcu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Sosnowcu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.