Sosnowiecka drogówka rozdaje ulotki, bo nawet mała dawka alkoholu zmienia jazdę

Sosnowiecka drogówka rozdaje ulotki, bo nawet mała dawka alkoholu zmienia jazdę

FOT. Policja Sosnowiec

Policjanci z Sosnowca podczas kontroli trzeźwości wręczali kierowcom ulotki ostrzegające przed skutkami jazdy po alkoholu. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego nie ograniczają się do samych pomiarów - chcą też zatrzymać kierowców, zanim na drodze dojdzie do błędu z ciężkimi skutkami. Akcja miała przypomnieć, że nawet niewielka ilość alkoholu wydłuża czas reakcji i może uruchomić lawinę problemów.

Sosnowiecka drogówka połączyła kontrolę trzeźwości z profilaktyką. Podczas sprawdzania kierowców policjanci przekazywali im materiały z informacjami o tym, co grozi za siadanie za kierownicą po alkoholu i dlaczego taka decyzja kończy się nie tylko mandatem czy inną sankcją, ale także ryzykiem wypadku.

Jak podaje Policja, akcja miała uświadomić uczestnikom ruchu drogowego konsekwencje karne, finansowe i psychiczne. W tle pozostaje też powołanie się na Kodeks karny, bo prowadzenie pojazdu po alkoholu może oznaczać nie tylko kłopoty na drodze, ale i odpowiedzialność przed wymiarem sprawiedliwości.

Apelujemy do kierowców o trzeźwość za kierownicą! Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji.

To właśnie ten rodzaj działań pokazuje, jak cienka jest granica między zwykłą kontrolą a dramatem. Jedna ulotka nie zmieni wszystkiego, ale w praktyce potrafi uderzyć mocniej niż kolejny apel - bo przypomina, że alkohol za kierownicą wciąż jest jednym z najgłupszych i najdroższych błędów na drodze.

na podstawie: KMP w Sosnowcu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Sosnowiec). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.