Plastikowe butelki i puszki wymienione na rośliny w Sosnowcu
Akcja "Ekososna z Ekostacji" organizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Sosnowcu ponownie startuje, zachęcając mieszkańców do wymiany odpadów na rośliny. W ubiegłym roku dzięki tej inicjatywie udało się zebrać dziesiątki ton surowców. W tym roku MPGO wprowadza również nowe funkcje w swojej aplikacji mobilnej, które mają ułatwić mieszkańcom segregację i odbiór odpadów.

Inicjatywa "Ekososna z Ekostacji" – wymień odpady na rośliny

W 2023 roku mieszkańcy miasta dostarczyli do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami niemal 50 tysięcy plastikowych butelek, blisko 15 tysięcy aluminiowych puszek oraz ponad 6 ton makulatury. Akcja "Ekososna z Ekostacji. Wymień surowce na rośliny" cieszy się dużą popularnością, a jej celem jest promowanie recyklingu poprzez wymianę zebranych odpadów na rośliny.

Katarzyna Kosałka z MPGO Sosnowiec wyjaśnia, że 20 butelek, 5 kilogramów makulatury lub 15 puszek aluminiowych to 1 pieczątka. Po zebraniu 8 pieczątek uczestnicy mogą wymienić je na kupon o wartości 15 zł, który następnie można zrealizować w jednym z trzech punktów partnerskich, otrzymując za to rośliny. Ponadto, osoby, które zbiorą najwięcej surowców, mają szansę na atrakcyjne nagrody, w tym hulajnogę elektryczną.

Nowe funkcje w aplikacji EkoApka

W ramach ulepszeń dla mieszkańców, MPGO Sosnowiec wprowadziło dwie nowe funkcje do swojej aplikacji mobilnej EkoApka. Prezes MPGO Sosnowiec, Bartosz Wydra, informuje: „Wprowadzamy dwie funkcjonalności, które całkowicie odmienią aplikację. Przede wszystkim udostępniliśmy powiadomienia, które dzień przed odbiorem odpadów poinformują o konieczności wystawienia pojemnika. Pojawia się także harmonogram z dokładnymi datami odbioru odpadów”.

Dzięki tym zmianom mieszkańcy mogą być pewni, że nie zapomną o wystawieniu pojemników na śmieci. Dodatkowo, aplikacja EkoApka stanowi cenne źródło informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów, pomagając uniknąć błędów, takich jak wrzucanie potłuczonego szkła do niewłaściwego pojemnika.

Jak wziąć udział w akcji i gdzie oddać odpady?

Akcja "Ekososna z Ekostacji" trwa do 31 sierpnia. Mieszkańcy mogą oddawać odpady w Ekostacji Juliusz przy ulicy Grenadierów 21. To doskonała okazja, aby przyczynić się do ochrony środowiska, jednocześnie zyskując piękne rośliny do swoich domów i ogrodów.

Inicjatywa ta pokazuje, że recykling może być nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością i sposobem na wzbogacenie swojego otoczenia. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w ogrodach i domach pojawiły się setki nowych roślin, a co za tym idzie, miasto staje się bardziej zielone i przyjazne.


Źródło: UM Sosnowiec