Akademia Czarnych Sosnowiec z ministerialnym wsparciem dla piłkarek
Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 250 tys. złotych na wsparcie Akademii KKS Czarni Sosnowiec. To część większego projektu mającego na celu rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce. Minister Sławomir Nitras podczas konferencji w Sosnowcu podkreślił, że to pierwszy tego typu program rządowy dedykowany kobietom.

Wsparcie finansowe dla Akademii KKS Czarni Sosnowiec

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki programu wsparcia dla akademii piłkarskich działających przy klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet. Akademia KKS Czarni Sosnowiec otrzymała 250 tys. złotych. Informację tę przekazał podczas konferencji prasowej minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras. To historyczny moment, ponieważ jest to pierwszy w Polsce rządowy program wsparcia szkolenia piłkarskiego kobiet. Program obejmuje 11 akademii w całym kraju, a jego łączny budżet wynosi 6 mln zł.

Minister Sławomir Nitras o programie wsparcia

Minister Sławomir Nitras podczas konferencji w ArcerolMittal Park w Sosnowcu podkreślił znaczenie programu dla rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce. – "Program to realna pomoc dla piłki nożnej kobiet i zarazem pierwszy polski rządowy program wsparcia szkolenia piłkarskiego kobiet. Program dedykowany jest klubom kobiecej Ekstraligi i I ligi. Przeznaczyliśmy na niego 6 mln zł i jestem pewny, że pierwsza edycja przyniesie tak dobre efekty, że nakłady na program będą sukcesywnie rosły w kolejnych latach" – powiedział minister Nitras.

Perspektywy rozwoju kobiecej piłki nożnej

Podczas konferencji minister Nitras wyraził również nadzieję na dynamiczny rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce. – "Piłka nożna kobiet jest jednym z najbardziej rozwijających się sportów na świecie. Ważne jest, aby w Polsce rozwijała się w tempie zbliżonym do innych krajów. Przez lata piłka kobieca była traktowana u nas po macoszemu, tak jakby w ogóle nie istniała, tymczasem tak samo jak chcą grać w piłkę chłopcy, tak samo chcą grać dziewczęta. Trzeba naprawić błędy sprzed lat i my je właśnie naprawiamy" – dodał.

Reakcje lokalnych władz i przedstawicieli klubu

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Akademii KKS Czarni Sosnowiec oraz lokalne władze. Dyrektor klubu, Grzegorz Majewski, wyraził swoją radość z otrzymanego wsparcia. – "Nasza Akademia z roku na rok się rozrasta, mamy już ponad 150 dziewczynek w różnych kategoriach wiekowych. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli rozszerzyć naszą działalność z myślą o przyszłości naszego klubu, klubu, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia" – mówił z dumą dyrektor Majewski.

Podziękowania od prezydenta Sosnowca

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, również zabrał głos podczas konferencji, dziękując ministrowi za wsparcie. – "Czarne to najbardziej utytułowany klub w Polsce, to przecież w Sosnowcu tak naprawdę narodziła się kobieca piłka nożna. Dziewczynki także chcą grać w piłkę nożną. My to w Sosnowcu doskonale wiemy stąd od lat wspieramy kobiecą piłką nożną, zresztą jak wszystkie dyscypliny sportu. Cieszę się, że powstał taki program, cieszę się, że nie zostajemy jako samorządowcy sami. Raz jeszcze wielkie podziękowania dla Pana ministra" – przekazał prezydent Chęciński.

Spotkanie z młodymi sportowcami

Zanim minister Sławomir Nitras przekazał radosne wieści podczas konferencji prasowej, odwiedził stadion przy Al. Mireckiego, gdzie trenują zawodniczki Czarnych i Akademii. Spotkał się również z zawodnikami i zawodniczkami Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego Sosnowiec, gratulując sukcesów, w tym brązowego medalu Zuzanny Cieślar na Mistrzostwach Europy w turnieju indywidualnym w szwajcarskiej Bazylei.


Na podstawie: Urząd Miasta w Sosnowcu