Ostatni przed wakacjami Zagłębiowski Czwartek: dr Dariusz Zalega o Górnym Śląsku 13 czerwca
Przed wakacjami czeka nas wyjątkowe spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece. Tym razem na Zagłębiowskim Czwartku porozmawiamy o Górnym Śląsku. Gościem będzie dr Dariusz Zalega, autor książki "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska".
  1. Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2024 o godz. 17.00.
  2. Dr Dariusz Zalega przedstawi swoją książkę "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska".
  3. Możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.
  4. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu, Zagłębiowska Mediateka oraz Instytut Zagłębia Dąbrowskiego serdecznie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Zagłębiowski Czwartek, który odbędzie się 13 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki, będzie poświęcony historii Górnego Śląska. Gościem specjalnym spotkania będzie dr Dariusz Zalega, autor książki „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”.

Książka dr. Dariusza Zalegi to fascynująca opowieść o marginalizowanej i często przemilczanej historii regionu. Bez zbędnego teoretyzowania, ale z refleksją, autor przedstawia historie biedujących chłopów, wykorzystywanych robotników i przepracowanych górników. „Chachary” wydobywają na światło dzienne to, co często pozostaje w cieniu oficjalnych narracji, bazując na statystykach i mikrohistoriach.

Termin „chachar” według słownika oznacza łobuza, nicponia, włóczęgę czy nędzarza. Choć nie jest to określenie przyjemne, może ono symbolizować to, co nie pasuje do dominującej narracji. Jak zauważa dr Zalega, książka oddaje głos tym, którzy byli wykluczeni: biedującym chłopom, wykorzystywanym robotnicom, przepracowanym górnikom oraz buntującym się pracowniczkom. Opisywane są przemiany, ciężka praca oraz walki o niezależność i sprawiedliwość społeczną.

Dzięki współpracy ze Studencką Księgarnią Językową, uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupu książki „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” w promocyjnej cenie. To doskonała okazja, aby wzbogacić swoją domową biblioteczkę o unikalną pozycję, która rzuca nowe światło na historię Górnego Śląska.

Wszystkich zainteresowanych regularnymi informacjami na temat wydarzeń organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera oraz śledzenia nas w mediach społecznościowych. Zagłębiowski Czwartek to doskonała okazja, by poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się więcej o historii naszego regionu.


Na podstawie: Biblioteka w Sosnowcu