Zagłębiowska Mediateka odkrywa historie kobiet: warsztaty
Przeżyj wyjątkową podróż po kobiecej historii, która zaczyna się w Zagłębiowskiej Mediatece. Warsztaty "Pokądzielnik" to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale również szansa na zbudowanie głębokiej więzi z historią i współczesnością, a wszystko to przez pryzmat przedmiotów z życia kobiet. Otwórzmy razem nowy rozdział w naszej lokalnej narracji.
  1. Zagłębiowska Mediateka zaprasza na warsztaty "Pokądzielnik. Snujemy historie kobiet wokół (nie)zwykłych rzeczy" w ramach projektu MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024.
  2. Spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 16.30 w Sali Edukacyjnej przy ulicy Kościelnej 11. Wstęp wolny, lecz obowiązują wcześniejsze zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.
  3. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie osobistego przedmiotu, zdjęcia lub wspomnienia związanego z ważną dla nich kobietą.
  4. Warsztaty poprowadzą Zagłębiarki, Agnieszka Stefaniak-Zubko i Beata Nocoń, znane z promocji lokalności oraz tworzenia nowoczesnych grafik i zabawy słowem.
  5. Projekt MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024 ma na celu przybliżenie takich pojęć jak feminizm, emancypacja oraz herstoria, i umożliwienie dyskusji na temat współczesnych problemów kobiet w Polsce.
  6. Wydarzenie cieszy się wsparciem licznych patronów i partnerów, wśród których znajdują się lokalne fundacje, kluby, centra handlowe i instytucje edukacyjne.
  7. Zainteresowanych więcej szczegółami i programem zapraszamy na stronę internetową biblioteki.

Pamiątki kryjące się w szufladach, przedmioty obdarzone sentymentalną wartością, czy nawet luźne wspomnienia – każdy z nas ma coś, co łączy go z wyjątkowymi kobietami w jego życiu. "Pokądzielnik" to wyjątkowa okazja, aby te historie podzielić się z innymi, za sprawą intymnych przedmiotów, które dla jednych mogą być zwykłymi obiektami, dla innych zaś stanowią bramę do niesamowitych opowieści.

Zaangażowanie miejscowych artystek, Zagłębiarek, zapewnia, że warsztaty będą nie tylko momentem refleksji, ale i kreatywnym podejściem do tematu herstorii. To właśnie one są żywym dowodem na to, jak sztuka i słowo mogą zmieniać społeczne postrzeganie na temat roli kobiet w historii i społeczności lokalnej.

Projekt "MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024" sprawia, że Sosnowiec staje się miejscem, gdzie feminizm i emancypacja nie są już obcymi pojęciami, a herstoria odkrywa swoje bogactwo przed nowymi odbiorcami. Zaproszenie do tego dialogu jest otwarte dla każdego, kto pragnie pogłębić swoje rozumienie współczesnych problemów kobiet i wpłynąć na zmianę w lokalnej społeczności.

Współpraca z różnorodnymi partnerami i patronami honorowymi, takimi jak Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, pokazuje, jak ważną rolę w lokalnej kulturze i edukacji odgrywa Zagłębiowska Mediateka. To przestrzeń, gdzie rozwija się nie tylko wiedza, ale i więzi międzyludzkie.

Dla tych, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami oraz inicjatywami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, zalecane jest zapisanie się do newslettera oraz śledzenie profilu biblioteki w mediach społecznościowych. To okazja, by nie przegapić żadnych ciekawych projektów i aktywnie wspierać lokalne działania na rzecz rozwoju i edukacji.


Źródło: Biblioteka w Sosnowcu