Policja Sosnowiec: Ruchome Stanowisko Dowodzenia na sosnowieckich drogach

2 min czytania

Sosnowiecka drogówka po raz kolejny przeprowadziła działania Bezpieczny Pieszy”. Tym razem policjanci byli wspierani przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Podczas przeprowadzonych działań policjanci byli świadkami 134 wykroczeń, z czego najwięcej dotyczyło przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

W działaniach wzięło udział 24 mundurowych z sosnowieckiej drogówki. Policjanci zwracali uwagę nie tylko na zachowanie pieszych, ale także na zachowanie kierowców w obrębie przejść dla pieszych. Badali także prędkość, z jaką poruszają się auta w pobliżu przejść. Niestety ujawniono aż 134 wykroczeń, z czego większość z nich popełnili kierujący, najczęściej dopuszczając się przekroczenia dozwolonej prędkości w obrębie przejść dla pieszych lub nie udzielając pierwszeństwa pieszemu na przejściu.
Policjanci, poza planowymi działaniami, codziennie dużą wagę przykładają do wszystkich zagadnień związanych z bezpieczeństwem pieszych. Wypadki właśnie z ich udziałem są zwykle najbardziej tragiczne w skutkach.

Policjanci tutejszej drogówki w trosce o bezpieczeństwo przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Przypominamy, że warto korzystać z elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego z dużych odległości.

__ Pobierz plik 1.mp4 (format mp4 - rozmiar 5.29 MB)

Komenda Miejska Policji w Sosnowcu, sosnowiec.slaska.policja.gov.pl/k24/informacje/wiadomosci/377742,Ruchome-Stanowisko-Dowodzenia-na-sosnowieckich-drogach.html

Autor: krystian