Szybki i tani internet w Sosnowcu – czy cena i jakość mogą iść w parze?

Obecnie z sieci korzysta się niemal na każdym kroku. Dlatego też prawie każdy dom czy osobne mieszkanie mają do niej dostęp. Istnieje jednak kilka rodzajów internetu. Na który z nich mogą zdecydować się mieszkańcy Sosnowca i co oceniać przy wyborze konkretnej oferty?

Na jaki internet warto się zdecydować?

Podłączenie domu czy mieszkania do sieci to obecnie niemalże obowiązkowy krok. Jednak wybór odpowiedniego internetu wcale nie jest taki łatwy, ponieważ trzeba przy tym uwzględnić kilka czynników, takich jak np. lokalizacja budynku, potrzeby wszystkich członków rodziny oraz koszty takiej usługi. Na jaki rodzaj internetu można się aktualnie zdecydować?

  • Radiowy – zapewnia dostęp do internetu w miejscach, gdzie nie ma możliwości położenia kabli. Najczęściej korzystają z niego mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Ten rodzaj charakteryzuje się jednak stosunkowo niską przepustowością. Sygnał przesyłany jest drogą radiową, a jego prędkość oscyluje wokół 20 Mb/s.
  • Satelitarny – działa na podobnej zasadzie, co internet radiowy. Jedyna różnica to wykorzystanie satelity do odbioru danych.
  • Kablowy – czyli przewodowe łącze internetowe LAN. Jak sama nazwa wskazuje, rozprowadza się go przy pomocy kabla, który podłączany jest bezpośrednio do komputera. Jego zalety to stabilność połączenia i wysoka szybkość. Jednak za wadę uznaje się konieczność doprowadzenia kabli, co nie zawsze będzie możliwe.
  • Mobilny – bezprzewodowe łącze udostępniane przez operatorów telefonii komórkowej. Jest on udostępniany na konkretną kartę SIM, dlatego też przeważnie korzysta się z niego na telefonach komórkowych. To przydatne rozwiązanie dla osób, które często są poza domem.
  • Światłowodowy – to bez wątpienia jeden z lepszych internetów, na jaki można się zdecydować. Oferuje wysoką szybkość i stabilność połączenia bez względu na warunki pogodowe. Pozwala oglądać filmy w wysokiej jakości, szybko pobierać i wysyłać pliki oraz nie martwić się wykorzystaniem limitu danych. Podłącza się go przy pomocy przewodu do konkretnej posesji. Niestety, nie wszyscy są w jego zasięgu.

Na jaki internet w Sosnowcu najlepiej więc się zdecydować? Jeśli do danego lokum dociera światłowód, to właśnie na taki. Oferują go różni dostawcy, w tym np. Play.

Jak sprawdzić, czy jest się w zasięgu internetu światłowodowego?

Jeszcze do niedawna internet światłowodowy dostępny był jedynie w wielkich aglomeracjach. Obecnie można się podłączyć do sieci przy pomocy światłowodu także w mniejszych miejscowościach, a nawet i niektórych wsiach. Jak jednak sprawdzić, czy konkretny adres podlega takiej usłudze?

Najlepiej wejść bezpośrednio na stronę internetową operatora. Po wpisaniu adresu użytkownik uzyskuje informację, czy jest w zasięgu światłowodu. Alternatywą będzie skorzystanie z witryny internet.gov.pl. Tam można wyszukiwać dostępność sieci przy pomocy mapy.

Co oceniać przy wyborze oferty internetu światłowodowego?

W Sosnowcu, w niektórych miejscach, użytkownicy światłowodu mogą mieć nawet kilku dostawców do wyboru. Jak więc wybrać najlepszą opcję? Najlepiej uwzględnić przy analizie takie aspekty jak:

  • własne potrzeby i wymagania – internet światłowodowy oferuje znacznie większą prędkość niż np. radiowy. Dlatego można też uznać, że w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Co więcej, mniej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na optymalny pakiet z nieco niższą prędkością (np. 300 Mb/s) przy jednocześnie niższej cenie;
  • długość okresu umowy i warunki wypowiedzenia – to istotne dla tych, którzy często się przeprowadzają;
  • koszt całkowity usługi – oprócz comiesięcznej opłaty za internet należy doliczyć również cenę jego podłączenia;
  • dodatkowe świadczenia – obecnie dostawcy oferują swoim klientom różne pakiety. Wraz z internetem można zakupić telewizję i telefon.

Mieszkańcy Sosnowca mogą się zdecydować na jeden z kilku rodzajów internetu. Najlepszy będzie ten światłowodowy. Warto jednak zweryfikować, czy jest się w zasięgu takiej usługi.