20 października dzielnicowi z sosnowieckiej „piątki” spotkali się w Klubie „Maczki” z seniorami. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim przestępstw, których ofiarą mogą paść osoby w podeszłym wieku. Przede wszystkim skupili się na oszustwach dokonywanych pod tzw. „legendą”.

Niestety, w dalszym ciągu sosnowieccy policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczących oszustw pod tzw. „legendą”. Ich ofiarą bardzo często padają osoby starsze, które, chcąc pomóc najbliższym, przekazują niebagatelne sumy przestępcom. Aby zapobiec takim sytuacjom, dzielnicowi z sosnowieckiego komisariatu V spotkali się z seniorami, których przestrzegli przed przekazywaniem obcym osobom swoich oszczędności.
Schemat działania oszusta jest zwykle bardzo podobny — senior podczas rozmowy najczęściej dowiaduje się, że bliska mu osoba spowodowała wypadek lub została zatrzymana. Jedynym wyjściem jest oczywiście przekazanie konkretnej sumy pieniędzy, dzięki której problem zostanie zażegnany. Taka gra na emocjach często sprawia, że rozmówca nie kontaktując się z rodziną, przekazuje żądaną kwotę, nie wiedząc, że tak naprawdę ma do czynienia z oszustem. Z tego też powodu mundurowi raz jeszcze przestrzegli seniorów, w jaki sposób mają się zachować, gdy zadzwoni do nich fałszywy „wnuczek”, „prokurator”, „policjant”, czy „pracownik banku”. Przypomnieli, że w przypadku otrzymania takiego telefonu, należy się rozłączyć i powiadomić o takiej rozmowie Policję. W żadnym wypadku nie należy przekazywać rozmówcy pieniędzy.