ubezpieczenie na życie

Polisa na życie to dobry pomysł, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo finansowe swoich bliskich w razie Twojej śmierci lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, takiego jak utrata pracy czy poważny zabieg chirurgiczny. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na jej zakup? Sprawdźmy!

Polisa na życie – jakie sytuacja obejmuje?

Ubezpieczenie na życie to termin bardzo szeroki i poszczególne oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą się od siebie znacznie różnić. Główny zadaniem polisy jest ochrona finansowa osoby ubezpieczonej. W przypadku jej śmierci, ubezpieczyciel wypłaca ustalone odszkodowanie bliskim.

Polisa chroni także w innych przypadkach (jeśli się na to zdecydujesz), w tym:

  • zdiagnozowania poważnej choroby,
  • wypadku, urazu,
  • zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
  • niezdolności do pracy lub jej utraty,
  • operacji chirurgicznej,
  • śmierci bliskiego.

Wykupując polisę, ubezpieczasz się na określoną kwotę, innymi słowy sumę ubezpieczenia. Masz sporo możliwości i wszystko zależy tylko od Twojego budżetu oraz potrzeb. Może to być kwota 10 000 zł, jak i miliona zł.

Warto zastanowić się nad samym rodzajem polisy na życie. Masz do wyboru ubezpieczenie indywidualne, grupowe, dla dzieci NNW lub dożycie. Kiedy zdecydować się na któreś z nich?

Ubezpieczenie na życie – indywidualne

Ubezpieczenie indywidualne na życie daje Ci duże pole do manewru – to Ty określasz okres obowiązywania polisy, kwotę ubezpieczenia oraz rodzaj świadczonych usług. Możliwe jest zabezpieczenie się tylko przed nieoczekiwaną śmiercią lub rozszerzenie ochrony o np. incydenty drogowe czy wykrycie choroby nowotworowej.

Ponadto, w trakcie obowiązywania polisy, możemy wprowadzać do niej zmiany. To oznacza, że jeśli zdecydujesz się na poszerzenie zakresu zabezpieczenia w określonym obszarze – możesz to zrobić. Polisa na życie oferuje szeroką gamę opcji, co pozwala wybrać taką, która najlepiej spełnia nasze potrzeby. Porównaj różne oferty od towarzystw tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html.

Kiedy zdecydować się na zakup tego ubezpieczenia? Przyda się, jeśli masz rodzinę lub osoby finansowo zależne od Ciebie. Będzie też niezbędna w przypadku kredytów hipotecznych lub pożyczek – polisa pomoże w razie Twojej śmierci przy ich spłaceniu.

Grupowe ubezpieczenie na życie

Innym rodzajem ubezpieczenia na życie jest grupowe, skierowane do osób, które pracują w firmie dającej możliwość jej wykupienia. Skierowana jest do większej liczby ludzi, co pozwala ubezpieczycielowi proponować niższe ceny, jednocześnie oferując szeroki zakres usług, bez potrzeby korzystania z dodatkowych umów. Zazwyczaj zawierane jest na jeden rok.

Po tym okresie, jeśli chcesz kontynuować umowę, musisz to zgłosić do ubezpieczyciela. Krótki okres obowiązywania polisy wpływa korzystnie na stawki, ale równocześnie oznacza, że suma ubezpieczenia może nie być wyjątkowo wysoka. Z drugiej strony masz zapewnioną szeroką ochronę – nie tylko w przypadku chorób czy urazów, ale też w trudnych sytuacjach, jak śmierć bliskiej osoby, choroba partnera czy hospitalizacja.

Grupowa polisa może stanowić dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pracodawcy. Ubezpieczyciel chroni Cię także w przypadku wypadków podczas wykonywania obowiązków służbowych.

NNW ubezpieczenie szkolne

Chcesz zapewnić ochronę swoim dzieciom? Rozważ ubezpieczenie NNW dedykowane uczniom. Często ofertę przedstawia sama szkoła, do której uczęszcza Twoja pociecha. Polisa ochroni dziecko przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, co oznacza, że może liczyć na pomoc w takich sytuacjach jak uraz, złamanie kości, hospitalizacja, urazy głowy, ugryzienia przez zwierzęta, oparzenia czy odmrożenia.

Warto dobrze przeanalizować polisę, którą oferuje dana placówka szkolna. Niekiedy może być ona dostosowana do bardziej ograniczonych budżetów rodzin, co skutkuje niskimi sumami ubezpieczeń oraz mniejszym zakresem ochrony. Jeśli jest to dla Ciebie problematyczne, jest pewna alternatywa.

Możesz zdecydować się na indywidualną polisę NNW dla swojego dziecka. Dzięki temu Twoja pociecha może skorzystać z lepszej ochrony, wyższych sum ubezpieczenia oraz dodatkowych usług, takich jak np. lekcje indywidualne w razie dłuższej nieobecności w szkole.

Polisa na życie i dożycie – kiedy jest dobrym pomysłem?

Na polisę na życie i dożycie warto zdecydować się także, jeśli chcesz zacząć oszczędzać. W tych wypadkach masz jasno ustalony termin końca umowy. Ubezpieczyciel wówczas wypłaci Ci zgromadzone przez lata środki. Warto np. ustalić koniec umowy po 60. roku życia, gdy przychodzi czas na przejście na emeryturę. Pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel i zabezpieczyć swoją starość, zyskując dodatkową ochronę.

Tego typu polisa ma mniejszy zakres ochronny, acz wiele towarzystw może zaproponować coś dodatkowego. Chodzi np. o wypłatę renty miesięcznej w razie śmierci ubezpieczonego, która trafi do osieroconego dziecka lub zwolnienie z opłacania składek w przypadku inwalidztwa, spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą.