Internet światłowodowy – Sosnowiec ma w czym wybierać!

Internet domowy, który będzie szybki i stabilny? Cóż, współcześnie odpowiedź jest tylko jedna: światłowód! Tego typu technologia może zapewnić przepustowość, jakiej nie dostarczały wcześniej żadne inne systemy. Do tego jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – burze i wichury nie będą już przerywać dostępu do sieci. Co zatem warto dodatkowo wiedzieć o opisywanej tu propozycji, by jak najlepiej dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb? Podejdź do tego świadomie, bo biorąc pod uwagę internet światłowodowy, Sosnowiec naprawdę ma w czym wybierać!

Internet światłowodowy a radiowy – co warto wiedzieć?

Choć światłowód powstał już kilkadziesiąt lat temu, a w zakresie komunikacyjnym został zastosowany po raz pierwszy w latach 70. XX wieku, dla wielu z nas wciąż stanowi zagadkę. Czym właściwie jest i na jakiej zasadzie działa?

Światłowód to specjalny przewód, stworzony m.in. z włókna szklanego. Ma wiele warstw, które otaczają najważniejszy jego element: rdzeń. To właśnie przez niego przepływają fale świetlne, czyli nośnik transmitowanych danych. Tego typu sposób ich przesyłania wiąże się z o wiele większymi prędkościami niż np. te osiągane podczas pobierania danych za pośrednictwem internetu radiowego. Co ciekawe, to właśnie on w ostatnich latach stanowił jedną z najpopularniejszych opcji, które stosowano w domach czy biurach. Niestety, ma pewne ograniczenia.

Po pierwsze, jest to właśnie prędkość – osiągnięcie takiej, którą oferuje internet światłowodowy, czyli pobieranie danych nawet na poziomie do 1 Gb/s, jest w kontekście internetu radiowego nieosiągalne. Po drugie, nie jest on w pełni odporny na wspomniane wcześniej burze, wichury lub inne zawirowania pogodowe – nieraz dochodzi wtedy do utraty sygnału. Po trzecie, im więcej osób korzysta z danej sieci, tym prędkość przesyłania fal radiowych może być słabsza. W przypadku światłowodu nie ma zaś znaczenia, ile osób w danym momencie przesyła czy pobiera dane oraz liczba podłączonych urządzeń. Wszystkie mają zapewnioną taką samą płynność działania, która nie spada po dołączeniu kolejnych i kolejnych sprzętów.

Oferty internetu światłowodowego w Sosnowcu – jak wybrać opcję dla siebie?

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane wyżej właściwości, trudno się dziwić, że coraz więcej osób korzysta – lub chce korzystać – z internetu światłowodowego. Sosnowiec także ma do niego dostęp i może w pełni bazować na jego potencjale. Jaką zatem ofertę warto w tym zakresie wybrać? Przykładem może być Play, który udostępnia aż trzy różne propozycje – poszczególne oferty cechują się przepustowością na poziomie:

  • do 300 Mb/s – opcja w pełni wystarczająca dla „przeciętnych” użytkowników i użytkowniczek internetu. Pozwoli na swobodne buszowanie po sieci, korzystanie z popularnych programów do komunikacji wideo, oglądanie filmów i seriali z serwisów streamingowych czy pracę biurową w trybie home office oraz zdalną naukę;
  • do 600 Mb/s – oferta dla nieco bardziej wymagających. Sprawdzi się np. w domach, w których mieszka co najmniej kilka osób i każdy chce w tym samym momencie korzystać z sieci w nieco inny sposób. Jest to także dobra opcja dla kinomanów, którzy lubią oglądać filmy w najwyższej jakości 4K, jak i gamerów prowadzących rozgrywki online. Tego typu przepustowość nie wprowadza już właściwie żadnych ograniczeń i odpowie na większość potrzeb użytkowników internetu;
  • do 1 Gb/s – szybko, szybciej, najszybciej! Większej prędkości internetu po prostu nie ma. Na ten moment jest to najwyższy poziom przepustowości, jaki można zapewnić w ramach internetu domowego. Jest to opcja w stylu premium, np. dla grafików, architektów, programistów czy montażystów, których płynność pracy zależy m.in. właśnie od przepustowości łączy, a codziennie przesyłają i pobierają oni setki gigabajtów danych. Owszem, do tego typu oferty mają dostęp wszyscy, choć podczas „standardowego” korzystania z internetu raczej nie ma szans, by wykorzystać jej potencjał w pełni – a na pewno warto!

Jeśli zatem chodzi o internet światłowodowy, Sosnowiec ma dostęp do naprawdę ciekawych opcji. Co jednak istotne, warto pamiętać, że w tym przypadku szczególnie ważne jest korzystanie ze wsparcia doświadczonych i sprawdzonych usługodawców. Światłowód ma bowiem bardzo delikatną strukturę i wymaga odpowiedniego zarządzania – już od etapu układania przewodów, aż do momentu wystąpienia ewentualnych awarii. Nie do końca kompetentne podejście może bowiem osłabić dostępną prędkość, co całkowicie mija się z celem.

A zatem: doświadczeni dostawcy, ciekawe oferty i ogromne możliwości – tak, internet światłowodowy w Sosnowcu jest do dyspozycji niemalże każdej zainteresowanej osoby. Postaw na technologię na miarę XXI wieku!