Alkohol jest dla naszego organizmu trucizną. O ile wypijany okazjonalnie nie doprowadza do spustoszenia organizmu, a jedynie może doprowadzić do ostrego kaca, o tyle dla osoby uzależnionej jest on niezwykle niszczycielski. W nadmiarze wpływa on negatywnie niemal na wszystkie organy, prowadząc do ich powolnego zniszczenia. Najgorszym aspektem jest fakt, że nadużywanie alkoholu niszczy mózg, co może mieć tragiczne skutki nawet jeśli podejmie się leczenie zmierzające do abstynencji, takie jak np. wszycie Esperalu.
Jak alkohol wpływa na organizm osoby uzależnionej?
Alkohol wpływa na organizm osoby cierpiącej na wiele sposobów, w zależności od ilości spożytego alkoholu, czasu trwania spożycia, płci, wieku i innych czynników. Oto niektóre z najczęstszych sposobów, w jaki alkohol wpływa na organizm:
· Mózg - alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, hamując jego funkcje, co wpływa na zmniejszenie koordynacji ruchowej, zdolności poznawczych i umiejętności podejmowania decyzji, a także może prowadzić do manii lub depresji.
· Układ krążenia: alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi i spadku ciśnienia krwi. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia serca i innych narządów krwionośnych.
· Wątroba: alkohol jest metabolizowany w wątrobie, co skutkuje uszkodzeniem komórek wątroby i zwiększeniem ryzyka chorób wątroby, takich jak marskość wątroby lub zapalenie wątroby.
· Układ trawienny: alkohol drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego, co może powodować zaburzenia trawienia, wzdęcia i biegunki.
· Układ hormonalny: alkohol może wpłynąć na produkcję hormonów, co doprowadza do zaburzeń płodności, zmniejszenia masy mięśniowej i zwiększenia masy ciała.
W skrajnych przypadkach spożycie alkoholu może spowodować zatrucie alkoholowe, co może skutkować utratą przytomności, drgawkami, a nawet śmiercią. Dlatego ważne jest, aby w chwili zidentyfikowania problemu choroby alkoholowej, całkowicie powtrzymać się od picia, w czym może znacznie pomóc wszycie Esperalu.
Mózg – organ najbardziej narażony na działanie alkoholu
Alkohol wpływa na mózg w różny sposób, w zależności od przyjmowanych dawek oraz czasu uzależnienia. Ma on działanie degradacyjne na ośrodkowy układ nerwowy, co prowadzi do zmniejszenia aktywności nerwowej w mózgu. Przede wszystkim wpływa na zmniejszenie zdolności poznawczych takich jak: uwaga, pamięć, myślenie, koncentracja, koordynacja ruchowa. Długotrwałe spożywanie alkoholu doprowadza również do zmienności nastrojów. Może prowadzić do depresji, manii, rozluźnienia lub euforii, które są trudne do wyciszenia. Uzależnienie niestety zwiększa również ryzyko depresji, nerwicy i zaburzeń lękowych i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Mało mówi się również o tym, że mózg wpływa na tak zwane „szlaki nagrody” znajdujące się w mózgu, czyli na wydzielanie się hormonów szczęścia, co może dodatkowo pogłębiać uzależnienie. Najbardziej znaczący jest fakt, że alkohol hamuje przekaźniki neuronowe, co doprowadza do problemów z zachowaniem oraz emocjami i może doprowadzić do stałego otępienia. Większość z uszkodzeń mózgu spowodowanych nadużywaniem alkoholu jest nieodwracalnych, dlatego jeśli masz problem z alkoholem, jak najszybciej postaraj się o skierowanie na wszycie Esperalu. Pomoże on zachować trzeźwość zanim podejmiesz kolejne kroki w dochodzeniu do pełni zdrowia.
Wszycie Espealu – zdrowy organizm i wolność od uzależnienia
Esperal jest lekiem, który zawiera substancję czynną disulfiram. Stosuje się go w leczeniu alkoholizmu jako terapię uzupełniającą w połączeniu z terapią psychologiczną i innym leczeniem farmakologicznym. Esperal działa poprzez blokowanie enzymu, który metabolizuje alkohol w wątrobie. W wyniku tego alkohol pozostaje w organizmie w postaci niezmienionej i może powodować szereg negatywnych objawów, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy, duszność, uczucie duszenia się, zaburzenia rytmu serca, a nawet śpiączka i śmierć. Działanie Esperalu polega na stworzeniu w umyśle pacjenta negatywnych skojarzeń odnośnie spożywanego alkoholu. Pacjent, który zażył Esperal i spożył alkohol, doświadczy nieprzyjemnych skutków ubocznych, co traktowane jest jako terapia awersyjna i może ona zniechęcić do picia alkoholu. Należy jednak pamiętać, że wszycie Esperalu nie jest panaceum na alkoholizm, ale może być skuteczną formą leczenia, gdy jest stosowany w połączeniu z terapią uzależnień. Ostateczna decyzja o stosowaniu Esperalu powinna być podejmowana przez lekarza po wcześniejszym, dokładnym wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem.