Kredyt Czyste Powietrze – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek

Bank BNP Paribas – który sam określa się jako bank zmieniającego się świata – chętnie angażuje się w proekologiczne inicjatywy. Jedną z nich jest program Czyste Powietrze mający na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Dowiedz się, jak skorzystać z programu i złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze!

Kredyt Czyste Powietrze – na czym polega?

Kredyt Czyste Powietrze to specyficzna forma kredytu na wymianę źródła ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych) z rządowym dofinansowaniem. Z programu może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

W ramach projektu stare źródło ciepła na paliwo stałe musi zostać wymienione na nowoczesne ogrzewanie o niskiej emisji gazów cieplarnianych. Może to być właśnie wyżej wspomniana pompa ciepła, ale także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy kotłownia gazowa. Możesz też skorzystać z niego, aby uzyskać kredyt na panele fotowoltaiczne do mikroinstalacji domowej. Alternatywę dla tych najbardziej znanych źródeł ciepła stanowią:

  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • kocioł gazowy kondensacyjny,
  • kocioł olejowy kondensacyjny,
  • kocioł na pellet drzewny.

W zależności od konkretnego planu możesz wnioskować o kredyt w wysokości do 150 000 zł. Maksymalna dotacja może wynieść do 99 000 zł, a jej konkretna kwota zależy od tego, jakie prace termoizolacyjne zamierzasz wykonać. Na wysokość dofinansowania wpływa też kryterium dochodowe. Osoby o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 135 000 zł mogą liczyć na udział w pierwszej części programu i ten niższy pułap (do 66 000 zł). Jeśli w Twoim przypadku miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym (lub 2 561 zł w gospodarstwie jednoosobowym), możesz wnioskować o tę drugą kwotę (do 99 000 zł).

Warto pamiętać, że wymiana źródła ogrzewania na efektywniejsze oznacza korzyść nie tylko dla środowiska, lecz również dla Twojego portfela. Taka inwestycja zwróci się w krótkim czasie, tym bardziej, jeśli otrzymasz dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). W dłuższej perspektywie równa się z kolei niższym kosztom ogrzewania domu.

Jak złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie?

Nie masz doświadczenia we wnioskowaniu o rządowe dotacje? Spokojnie. Jeśli zdecydujesz się na wzięcie Kredytu Czyste Powietrze w Banku BNP Paribas, konsultanci przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku. Zobacz, jak wyglądają poszczególne etapy starania się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze!

  1. Przyjdź do oddziału Banku BNP Paribas lub do oddziału partnera, by sprawdzić, czy spełniasz wymagania programu.
  2. Złóż wniosek kredytowy.
  3. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, Bank BNP Paribas złoży w Twoim imieniu wniosek o dotację do WFOŚiGW. 
  4. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z WFOŚiGW podpisz umowę kredytową i rozpocznij inwestycję.
  5. Po zrealizowaniu projektu (masz na to 18 miesięcy) złóż wniosek o zwrot płatności do WFOŚiGW i zaczekaj na pieniądze. Środki zostaną przelane na rachunek w banku i zostaną potraktowane jako spłata części kapitałowej kredytu.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018–2029, a nabór wniosków jest przeprowadzany w trybie ciągłym. Mimo wszystko nie warto czekać, bo im szybciej się na to zdecydujesz, tym krócej będziesz korzystać z ogrzewania, które wpływa negatywnie na jakość powietrza w Twojej okolicy.