Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jedno czy dwukomorowa?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to coraz powszechniejsze rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Na etapie projektowania takiej instalacji pojawia się jednak szereg dylematów. Dotyczą one w szczególności optymalnej wydajności oczyszczalni, wielkości zbiornika, jak i tego, czy zastosować oczyszczalnię z jedną, czy dwiema komorami. Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków pociąga ze sobą szereg niewątpliwych atutów, zarówno jeśli chodzi o wygodę, niskie koszty, jak i ekologię. Zanim jednak podejmie się kluczowe decyzje związane z aspektami technicznymi całej instalacji, warto dokładnie przyjrzeć się temu tematowi i zastanowić nad jak najlepszym rozwiązaniem. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków!

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - charakterystyka i rodzaje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują zastosowanie na terenach, na których nie istnieje możliwość przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Stanowią więc najlepszą alternatywę dla tradycyjnej kanalizacji, jak i szamba. W przeciwieństwie do tego ostatniego, przydomowe oczyszczalnie ścieków są systemem przepływowym, a nie zamkniętym, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe i bardzo ekonomiczne. Wśród najpopularniejszych rodzajów przydomowych oczyszczalni nie sposób wymienić najprostszych instalacji z drenażem rozsączającym, z filtrem gruntowo-roślinnym, piaskowym, osadem czynnym oraz nowoczesnych oczyszczalni biologicznych.

Oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego przypadku, ponieważ przy wyborze konkretnego rodzaju i modelu oczyszczalni trzeba kierować się wieloma kluczowymi elementami. Należy przeanalizować w szczególności warunki terenowe, wielkość działki, poziom wód gruntowych, jakość gleby, jak i to, komu oraz na jakich zasadach ma służyć oczyszczalnia. Bardzo ważne jest obliczenie optymalnej mocy i wydajności całej instalacji, dzięki czemu wszystko będzie działać sprawnie i tak, jak należy. Jednym z podstawowych elementów składających się na przydomową oczyszczalnię ścieków jest osadnik gnilny, w którym zachodzi wstępne oczyszczanie ścieków. Cały proces neutralizowania zanieczyszczeń w tym zbiorniku może trwać nawet trzy doby, a w tym czasie dochodzi do usunięcia większości szkodliwych substancji.

Budowa oczyszczalni - jedna czy dwie komory?

Osadnik może składać się z jednej, dwóch, a czasami nawet trzech komór. Największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki podzielone na jedną lub dwie komory, a decyzję co do wyboru konkretnej opcji trzeba podjąć jeszcze podczas projektowania instalacji. Oczyszczalnie jednokomorowe można polecić przede wszystkim niewielkim gospodarstwom domowym, np. trzy lub czteroosobowej rodzinie, sprawdzą się też w przypadku domów letniskowych. Jeśli jednak mamy odpowiednie warunki i wystarczające fundusze, zawsze warto postawić na o wiele wydajniejsze rozwiązanie z dwiema komorami. Dzięki temu, proces oczyszczania ścieków odbywa się najpierw w jednej, a następnie w drugiej komorze, co zwiększa efektywność i sprawia, że nowe ścieki nie mieszają się z tymi, które zostały już częściowo oczyszczone. Oczyszczalnie dwukomorowe charakteryzują się też z reguły dłuższą żywotnością.